T08112020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Tartus saavad linlased tulevikus ise linnaeelarvet koostada

Tartus saavad linlased tulevikus ise linnaeelarvet koostada

Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee

Üle maailma kohalikes omavalitsustes populaarsust võitev kaasav eelarvemenetlus tähendab seda, et linnakodanikud otsustavad ise, milleks kasutada mingit väiksemat osa linnaeelarvest.  

Linnapea Urmas Kruuse sõnul on plaan kaasata linnakodanike otseselt Tartu eelarve koostamisse juba järgmisel või ülejärgmisel aastal. „See on hea võimalus panna kodanikud aktiivselt kaasa mõtlema linna arengule ja sellele, kuidas üldse eelarvet koostada,“ selgitas Kruuse. „Reaalselt näeb see välja nii, et linna eelarvest eraldatakse mingi hulk või protsent raha, mille kasutamise otstarbe otsustavad linlased ise. Muidugi peab enne täpsemalt paika panema protseduurid, kuidas seda asja korraldada, aga õnneks on meil võimalus ka teiste kogemustest õppida. “

Euroopa kohalikes omavalitsustes on viimase kümne aasta jooksul kaasavat eelarvemenetlust üha enam praktiseerima hakatud. Kõige enam selliseid omavalitsusi leidub Saksamaal, Itaalias, Prantsusmaal ja Hispaanias. Samuti saavad linlased avaliku raha kasutamist otseselt suunata üha enam ka Ameerikas. Suurima linnana praktiseerib kaasavat eelarvemenetlust ka näiteks New York.

Loe edasi http://www.bioneer.ee/bioneer/kohalik/aid-12486/Tartus-saavad-linlased-tulevikus-ise-linnaeelarvet-koostada