K01202021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Kuidas motiveerida noorukit lugema

raamatTänapäeva noored veedavad aina rohkem aega arvuti ja televiisori ees, kuid mitte raamatuid lugedes. Raamatute lugemine on oluline, sest see arendab noore inimese arutlus- ja kujutlusvõimet. Uuringute kohaselt loeb igapäevaselt alla 1/3 noortest, mistõttu peaksid lapsevanemad rohkem motiveerima oma lapsi raamatuid kätte võtma.

Mõningad näpunäited, mida tasuks jälgida:

  1. Oluline, et lapsel oleks tema eakohane raamat. Kõige parem oleks kui tegu oleks hetkel populaarse teosega, mis oleksid tema eluetapiga vastavuses. Tuntud noorte kirjanikud on hetkel näiteks  J.K. Rownling ja Stephanie Meyers.
  2. Näita head eeskuju. Kindlasti tuleb ka ise raamat kätte võtta ja seda lugeda. Vanemalik eeskuju mõjub lapsele innustavalt. Eriti hea on kui õhtuti televiisori vaatamise asemel võtate mõlemad raamatu kätte ja loete koos.
  3. Arutlege teineteisega oma raamatu üle. Küsi lapselt, mis raamatut ta loeb ja kuidas see talle meeldib. Pärast vasta noorukile samaga. See suunab last rohkem lugema.
  4. Käi koos noorukiga raamatukogus. Tutvusta talle toimivad süsteemi ja aita tal leida sobiv  raamat.
  5. Võta nooruk kaasa autogrammide jagamisele. Kohtumine inimesega, kes raamatu kirjutas, motiveerib last rohkem tema raamatut lugema.
  6. Pane oma nooruk lugemisringi. Lugemisringid toimuvad peaaegu igas raamatukogus ja ka paljudes koolides. See ei ole vaid raamatute lugemine, vaid ka arutletakse raamatutes tekkivate probleemide üle. Raamatute lugemine muutub nii ka huvitavamaks, sest sellega kaasneb sotsiaalne tegevus.