E01252021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Valmistame ise - salvid, tinktuurid ja teed

On palju haigusi, mida on võimalik teesegudega leevendada.

Fütoteraapia algab taimede korjamisega. Võib-olla vanad ja teada tõed, aga ikkagi tuleks üle korrata. Taimi tuleks korjata kuiva ilmaga, pärast keskpäeva, koguses, mis on võimalik korraga ära kuivatada. Ei tohi korjata tolmuseid, värvust muutnud taimi, maanteedest lähemal kui 500 m. Korjaja peab teadma, milleks ta mingit taime korjab. Kuivatamine peab toimuma varjus, tuuletõmbelises kohas.

Korjamise aeg:

Õied - vahetult pärast puhkemist,

Ürt - esimeste õite puhkemisel,

Juured - kevadel vöi hilissügisel.

Taimed pea-, selja- või kõhuvalu korral

Kirikakar. Akne vastu. Äraproovitud vahend nahapõletike, sügeluste, kipituste, põletusvillikeste, akne, ekseemide ja furunkulite vastu. Kasutatakse teena või pesemiseks.

Tedremaran (õied). Kõhuvalude ja spasmide korral, eriti menstruatsioonide korral, kõhulahtisuse ja soolekatarride puhul, suu-limaskesta, igemepõletiku ja angiini korral, haavade loputamiseks, kompressideks ja nahahaiguste korral.

Naat. Podagra vastu. Väljutab organismist kusihapet. Pigistatud lehed asetatakse valutavatele liigestele ja juuakse naadi teed. Noored naadilehed sobivad salatiks.

Põldosi (ehk oravasaba). Aitab pöiepõletiku korral. Tugevdab nõrka sidekudet. Soodustab ðlaki väljaviimist organismist, stimuleerib ainevahetust. Aitab podagra ja reuma korral. Sisaldab palju ränihapet. Teed tuleb keeta 20 minutit, sest ränihape eraldub taimest aeglaselt.

Must leedripuu (õied). Peletab külmetushaigused. Sobib teena köha, peavalu ja palaviku korral. Soodustab higistamist. Peale teejoomist on tark heita kohe voodisse. Ideaalne kombinatsioon koos pärna- või angervaksaõitega.

Liht-naistepuna. Hingelised vaevused, depressioon. Naistepunaõli leevendab lihaspingeid ja närvivalusid. Kasutusel verejooksu tõkestamiseks, köha, jämesoolepõletiku, seedehäirete, kõhulahtisuse, maksa- ja pöiehaiguste puhul.

Mets-kassinaeris. Kaitseb limaskesti. Ideaalne heinanohu korral. (tinktuuri 10 tilka), suukoopa põletiku korral. Ka furunkulid ja sissekasvanud varbaküüned. Ent: ainult külma leotisena!

Võilill. Takistab sapikive. Stimuleerib maksa, soodustab sapipöie serektsiooni. Korrapärased teekuurid takistavad sapikivide moodustumist. Võtke 2 tl võilillejuurt, keetke 20 minutit ja laske tõmmata. Nelja päeva jooksul jooge 3 x päevas tassike mittemagusat teed. Pidage 2 päeva pausi. Kogu kuuri pikkus on 4-6 nädalat.

Raudrohi. Seedetegevuse loiduse, maksa- ja sapiteede spasmitaoliste seisundite puhul. Verejooksu tõkestajana (ninast, kopsust, haavadest), hemorroidide ja ebakorrapäraste menstruatsioonide korral. Raudrohuvannid leevendavad seljavalu.

Kõrvenõges. Puhastab organismi ðlakist, verdpuhastav, hea veetustamiseks. (3-4 nädalat kevadel või sügisel, igal hommikul tassike mittemagusat teed). Kõrvenõges alandab kusihappepeeglit, leevendab artriiti, reumaatilisi vaevusi, podagrat. Aitab kuseteede infektsioonide korral.

Suur teeleht. Võtab ära herpese. Tugevdab immuunsüsteemi. Hea vahend röga lahtistajana köha korral ja kopsukatarride puhul. Värskete lehtede mahla pannakse "plaastrina" või purukstambituna haavadele, verejooksu sulgemiseks, haudunud varbavahedesse, muljutud või põletatud kohtadele. Tinktuur parandab putukanõelamisest tingitud turseid. Õliga tupsutatakse herpesevillikesi.

Kuidas valmistada salvi, tinktuuri, teed

Salv. Üks peotäis värskeid nopitud õisi kuumutatakse 200 ml taimeõliga (nt külmpressitud päevalilleõli). Mitte liig kuumaks lasta! Kui moodustuvad mullikesed võetakse tulelt ja lastakse seista järgmise päevani. Soojendatakse veelkord ja filtreeritakse. Õlile lisatakse 30-40 g puhast meevaha, lastakse sulada ja segatakse pidevalt. Enne massi tihenemist lisatakse 1 tl taruvaigutinktuuri (loodustoodete kaupluses). Salv seisab purgikeses 1 aasta. Kummelisalvi, kassinaerisalvi kasutatakse nahalõhede vastu, leedriõiesalvi tursunud rindadele.

Tinktuurid. Võib kasutada värskeid või kuivatatud taimi. Ravimtaimed valatakse üle 70 % alhoholiga ja lastakse seista (kaetuna) pimedas kohas. Seejärel filtreeritakse.

Õlid. Nt naistepunaõli. Värskelt nopitud õied pannakse pudelisse ja valatakse üle külmpressitud oliivõliga. Kaetakse pealt lapikesega ja asetatakse päikselisse kohta. Kahe päeva pärast suletakse pudelid kindlalt ja lastakse seista veel päikesepaistel 4 nädalat. Vahetevahel loksutatakse. Filtreeritakse ja asetatakse valguse eest kaitstud kohta.

Raviteed. Ravimtaimed pannakse termosesse ja valatakse üle keeva veega (1 spl droogi 1/4 1 vee kohta). Lastakse seista 7 minutit.

Külma vee tõmmis. Limadroog (kassinaeri õied-lehed) valatakse üle külma veega ja lastakse tõmmata 1- 2 tundi.

 

Allikas: Terviseleht, Aili Meristo