T01262021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Keskendumine pole mustkunst

Vesteldes õpilastega õppimisharjumuste üle, selgub tihti, et teadmiste omandamisel toimitakse tihti valesti. Kuidas õppida nii, et olla tulemustega rahul?Võime õpitavast aru saada ja omandada on seotud keskendumisega.

Keskendumisvõime on õpitav ning harjutamine sobib igas vanuses õppurile, on teostatav kodustes oludes väheste materiaalsete abivahenditega.

Soovitused

 • Pärast koolipäeva anna ajule puhkust, ära hakka kohe õppima. Jalutuskäik värskes õhus, tegelemine hobidega, lõõgastav uinak, lemmikmuusika või sport aitavad ajul füüsiliselt puhata ja koolipäeva pingest vabaneda. Vabal ajal heida peast õppimisega seotud mured.
 • Tee kindlaks, mitu tundi päevas tuleb pühenduda kodustele õppeülesannetele ja planeeri see kindlasse ajavahemikku. Arvesta ka 7-10minutiliste vaheaegadega, mil oleks hea lülitada end vaimselt mõttetöölt välja (jalutada toas, juua klaas mahla, süüa puuvilja, heita pilk aknast välja või kujutleda mõtetes endale mõnus koht, kus sooviksid mõnuleda - soojal eksootilisel mererannal või kevadlilledest haljendaval mägiaasal).
 • Enne õppima hakkamist korrasta laud, eemalda kõrvalised asjad. Samuti tasuks välja lülitada kõik segavad meedia ja kommunikatsiooni vahendid (teler, arvuti, raadio, mobiil), sest pingutust nõudvates olukordades kipub tähelepanu tahtmatult libisema meelelahutusele ning sõpradega telefonis lobisedes kaob aeg märkamatult. Muusikat tuleks kasutada üksnes õppele häälestades, mitte pideva saatjana. Õhuta tuba ja hoolitse valgustuse eest.
 • Korras õppevahendid ja toetav keskkond loovad hea õpikeskkonna.
 • Alusta õppimisel eluliselt olulistest ainetest (kontrolltöö) või raskematest õppeülesannetest. Kui lahendus jookseb ummikusse, tee väike vahepaus ja püüa läheneda ülesandele teise vaatenurga alt.
 • Jaota mahukas õppematerjal pikema aja peale väiksemateks portsjoniteks - nii säilib see paremini mälus ja väldid stressi.
 • Konspekteeri tähtsamad valemid, reeglid ja seadused. Olulised märksõnad too tekstist välja (alla joonides, värviliseks kirjutades).
 • Õpi õpetades - saad ise endale asjast selgema ettekujutuse, kui leiad kellegi, kellele raskeid kohti selgitada saad.
 • Võrdle oma saavutusi vaid endaga, mitte teiste omadega. Hoidu teadlikult negatiivsetest enesesisendustest (jälle tegin vea, ma ei saa sellega hakkama), see halvab tahtejõudu ja alandab õppimisvõimet. Püüa leida igas teemas midagi isiklikult kasulikku, igapäevaelus rakendatavat.
 • Uut omandades toetu oma esialgsele tarkusele.
 • Hoolitse enda eest. Koolipingele vastu pidamiseks peab kasvav laps sööma täisväärtuslikku toitu (soe lõuna, mitte 9 kuud saiakesi). Pingsal õppeperioodil tuleb eelistada kergeid toidukordi, vältida raskesti seeditavat ning süüa värsket puu-ja juurvilja. Kevadtalvisel perioodil aitavad väsimust peletada vitamiinid, mida apteekrid oskavad soovitada.

 

Allikas: Terviseleht, Kristiina Raud