E01182021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Toit ja treening

Ärge kunagi treenige tühja kõhuga. Et organismi energiaga varustada, sööge paar tundi enne treeningut. Kui füüsiline tegevus on lühiajaline ja intensiivne (näit 30-35 minutit kiiret kõndi), valige endale toiduained indeksiga 65-130, kui tegevus on pikaajaline ja keskmise tempoga, sobivad toiduained indeksiga alla 65.

Toiduained / Indeks (näitab süsivesikute verre imendumise kiirust)

·        Kartul 121

·        Maisihelbed 110

·        Sai 100

·        Banaan 76

·        Apelsin 62

·        Õun 52

·        Pirn 52

·        Jogurt 47

Miks regulaarse fitnesstreeningu puhul soovitatakse kasutada toidulisandeid?

Treeningul kaloreid põletades kulutate ka teisi organismile vajalikke aineid. Sellega tekkivat vajakajäämist on raske tavalise toiduvalikuga täita. Pelgalt toidukoguse suurendamisega saaks küll vitamiinid ja mineraalained, kuid lisanduks ka soovimatu hulk kaloreid. Seepärast sobivadki hästi toidulisandid. Aga millised?

Neid, mis annavad nii mineraalaineid, vitamiine kui kaloreid, ilmselt ei soovita. Teised, mida võiks nimetada katalüsaatoriteks, sisaldavad tavatutes kooslustes organismile vajalikke toitaineid, mineraalaineid, keemilisi ühendeid, fermente ja taimi. See annab soovitud reaktsiooni erinevatel juhtudel.

Regulaarse treenimise puhul on nn katalüsaatorid vajalikud, sest ükskõik kui õigesti valitud toit ei varusta organismi piisavalt ainevahetuse kiirendamiseks, rasvade kiireks põletamiseks ning nende ladestumise vältimiseks vajalikke ainetega.

Teadlased on teinud kindlaks, et süstemaatilise treenimise puhul kulutab organism päevas 10-15% normaalsest rohkem toitaineid. Seda korvavad polüvitamiinid ja mineraalained.

 

Allikas: Terviseleht, Sander Ruut