P03072021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Ohutusnõuded turvapatjade kasutamisel

avanev_turvapadiInstallerides autosse turvapadja või ostes auto, millel see standardvarustuses, suurendate Te autos reisijate turvalisust väga suurel määral. Turvapadi on tehtud väga elastsest materjalist ja ta avaneb avarii korral ülisuure kiirusega. Turvapadja ülesanne on avariis kaitsta reisijaid nii autos olevate esemete kui ka auto enda eest. Koos turvarihmaga päästavad nad igal aastal elusid. Kuna turvapadjad „plahvatavad“ lahti väga suurel kiirusel, on neil omad riskid. Valesti kasutades on nad autos pigem ohuks.

Kasutage alati turvavööd

Ilma turvavööd kasutamata on turvapadi väga ohtlik seade. Kokkupõrkel liiguvad nii kõik asjad kui ka inimesed autos ettepoole ja turvapadi tagasi. Kiiruste vahe on niivõrd suur, et inimeste kokkupuude padjaga võib purustada selgroo ja halvimal juhul tappa.

Alla 12 aastased lapsed istugu tagaistmel

Autotootjad on turvavarustuse üles ehitanud selliselt, et esiistmel arvestatakse keskmiste ja pikemate inimestega(umbes 180 cm) ja tagaistmetel veidi lühematega ja lastega(ca 160 cm). Kui esiistmel olev turvavöö on kinnitatud ümber väikese lapse, võib diagonaalrihm kokkupõrke korral tekitada reisija kaelale suuri vigastusi. Lisaks sellele võivad lapsed tihtipeale end istmega liiga armatuurlaua lähedale sõidutada ja avarii korral olla turvapadjale ohtlikult lähedal(turvapadi väljub kiirusel 300m/s ja toetab reisijat peale maksimumkauguse saavutamist – kokkutõmbel. Varasem kokkupuude on üliohtlik).

Selg-ees reisivat lasteistet esiistmele paigutada ei tohi!

Kuigi tegemist on suhteliselt levinud tarkuseteraga on inimesi, kel see ununeb. Avanev turvapadi võib tekitada selles istmes istuvale lapsele suuri vigastusi. Sarnasel põhjusel ei tohi last sõidu ajal süles hoida.

Istuge armatuurlauast ohutul kaugusel

Istudes juhi või kaasreisija kohal, istuge alati mõistlikul kaugusel armatuurlauast. Kui istute liiga lähedal võite turvapadja plahvatades olla sellele liiga lähedal. Sellisel juhul võite saada löökvigastusi ja turvapadja täis puhumiseks kasutatavate kuumade gaaside poolt kõrvetushaavu.

Külg-turvapatjadega auto puhul vältige uksele toetamist

Sõidu ajal ärge toetage vastu akent. Olge teadlikud turvapatjade asetusest Teie autos ning „valgustage“ ka kaasreisijaid.

Ärge paigutage esemeid enda ja turvapadja vahele

Avarii korral, turvapadja avanedes, on kõik lahtised esemed Teie ja turvapadja vahel potensiaalselt surmavad. Kõige ohutum on kõik lahtised esemed auto pagasiruumis hoida! Sellega vähendate ohtu nii enda kui kaasreisijate jaoks.