E01182021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Teeme ise õunaäädikat

Parima ravimi saate õunaäädikast, mis on valmistatud tervetest õuntest, siis on koosluses rikkalikult kaaliumi, kaltsiumi, joodi jt mineraalaineid ning vitamiine. Õunaäädika valmistusviise on mitu, annan neist ühe. Vahenditeks võtke suur nõu (klaasist, savist jm, mitte metallist), köögiviljapurusti (köögikombain), nuga, taldrik, marli.

Parima maitsega äädikas saadakse hilissügisestest õuntest — need sisaldavad palju suhkrut. Õunapudrule valatakse leige vesi (0,5 l vett 0,4 kg õunapudru). Nõud ei tohi ääreni täita, sest segu hakkab käärima. Nõu hoitakse 10-15 päeva marliga kaetult 20-30°C pimedas ja segatakse 2-3 korda päevas puulusikaga.

Kui on tegemist hapude õunte või mahlapressimisjääkidega, võib käärimise kiirendamiseks lisada veidi suhkrut ja pärmi ning paar viilu juuretisega leiba või emalahust. Siis pannakse segu marlikotti ja mahl pigistatakse välja. Kurnatakse veelkord läbi kahekordse marli ja pannakse purki. Igale liitrile lisatakse 50-100 g suhkrut või mett (magusate õunte puhul vähem).

Teisel käärimisel kaetakse nõu jälle marliga ning hoitakse pimedas, soojas kohas kuni käärimise lõppemiseni (vedelik selginenud ja gaasi liikumine peatunud). Äädikas valmib 40-60 päevaga. Villimiseks tõstetakse nõu taburetile ja juhitakse kummivooliku abil läbi marli pudelitesse. Pudelid korgitakse õhukindlalt ja asetatakse jahedasse ruumi seisma.

 

Allikas: Terviseleht, Aive Luigela