L11282020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Laps ja külmetushaigused

Sageli suhtutakse haiguste korral lastesse kui väikestesse täiskasvanutesse. Külmetumisel antakse neile samu ravimeid, mida täiskasvanud ise harjunud kasutama või mida ise kunagi tarvitanud. Kui tegemist on kuuma meepiima, pärnaõite vm taolisega, pole kahju karta. Paraku on meil registreeritud ravimeist vaid viiendik tunnistatud sobivaiks ka lastele. On ju moodsad ravimid läbinud kallid ja keerulised ohutust tõestavad katsetused. Kuna lasteravimite testimine on palju kulukam, siis on enamus uutest-efektiivsetest ravimeist varustatud märkusega - Mitte tarvitada imikuil ja väikelastel. Arstid võivad vajadusel ka taolisi ravimeid välja kirjutada, kuid lapsevanemad ise ei tohiks neid tuttavate soovitusel tarvitada. Kindlasti kehtib see kõikide antibiootikumide kohta.

Vitamiinid

Sageli küsivad lapsevanemad arstidelt nõu, millist vitamiini tuleks tarvitada vähendamaks võsukeste haigestumisohtu või ka haiget last kiiremini terveks turgutada. Vitamiinide valik on suur, kindlasti oskab neid soovitada iga apteeker ja usk nendesse on suur. Aga enne kui soovitada lapsele vitamiine, ka mineraalaineid, mikroelemente, loodustooteid, uurib kogenud lastearst kõigepealt, kas laps magab küllaldaselt ja kas tema kõht on korralikult täis. Kurnatud ja üleväsinud lapsed haigestuvad ka (külmetus)haigustesse kergemini.

Palavik

Külmetushaiguste üheks esmaseks tunnuseks on palavik. Enne kui aga palavikku ravimitega alandama hakata, tuleks teada, et normaalseks keha temperatuuriks loetakse lastel kaenla alt mõõdetuna veel 37,3 kraadi, suu kaudu 37,4 ja pärasoolest mõõtmisel kuni 38 kraadi. Vaja oleks teada ka lapse kehatemperatuuri tervena, sest individuaalsed erinevused normidest on sagedased. Unustada ei tohiks seda, et normaalselt kõigub keha temperatuur ööpäevas umbes kraadi võrra ja kõige kõrgem on see pealelõunasel ajal. Just siis palavikukahtlus tavaliselt ilmnebki.

Kõrgenenud temperatuuri korral ei tohiks ravi eesmärgiks olla normkraadide saavutamine. Täiesti piisav on kui 1-2 tunniga temperatuur üks kuni poolteist pügalat langeb. Koos ravimitega on lapsele vaja piisavalt juua anda. Toit olgu kerge ja maitsev. Füüsilisi pingutusi tuleb vältida, seega kehalise kasvatuse tunnid, treeningud, võistlused jne ära jätta. Lapsel soovitatakse küll lamada, kuid rangelt voodisolemist nõuda pole vaja. Palavikuga võitleb organism ise. Seega ravida tuleb haigust, mitte palavikku.

Köha

Külmetuse tunnuseks on ka köha, kuid iga köhatus pole veel haigus. Kümmekond korda päevas köhib ka terve laps. On ju köha nii täiskasvanu kui lapse kaitserefleks hingamisteede vabastamiseks tolmust, bakteritest, võõrkehadest. Köha põhjustavate mitmete tervisehäirete kõrval on paraku sagedaseks põhjuseks ka passiivne suitsetamine. Kui pere liikmed kodus hoolimatult suitsetavad, on loomulik, et lapsed sellele köhimisega reageerivad. Eriti kehtib see allergiliste laste kohta, kuid tänapäeval on ju enamik lastest ülitundlikud. Kui kodus enamus vanemaist siiski suitsuga lapsi ei mürgita, siis sageli unustatakse vajalik ettevaatus autos. Väikest õhumahtu arvestades on aga täissuitsetatud auto lapsele eriti ohtlik.

Kõikvõimalike köharavimite (tablettide, siirupite, mikstuuride jne) kõrval pole põhjust unustada esivanemate tarkust. Tärpentiini segatuna hanerasvaga küdeva ahju paistel tänapäeval enam ei määrita, kuid mitmeid ärritavaid vahendeid rindkerele hõõrumiseks köha korral soovitavad lastearstid õigustatult. Kasulikud on ka sinepipaberid ja pipraplaastrid, kuid neid tuleks kasutada kodustel lastel. Õhtul plaastriga töödeldud laps on hommikul lasteaias eriti varmas uuesti külmetuma.

Nohu

Nohu on haigus, mille vaevusi saab küll vähendada, aga pole võimalik oluliselt lühendada. Ravi(mid) tuleb iga lapse korral kooskõlastada arstiga. Väikelastele, eriti imikutele ei tohi kunagi meelevaldselt kasutada täiskasvanutele mõeldud tilkasid, salve või aerosoole. Küll on kasu sellest, kui varakult last õpetada õigesti nuuskama - ikka ettepoole kummardades üks ninapool korraga. Ka siis tuleb vältida liigtugevat survet.

Märgunud taskurätik nakatab nii tarvitajat kui ümbrust. Seepärast sobib nohusel lapsel nii koolis kui kodus kasutada ühekordseid paberrätikuid.

Kokkuvõttes tasub meelde tuletada, et külmetustega kaasnevaid nakkusi põhjustavad enamasti viirused. Antibiootikume kasutatakse vaid mikroobidest põhjustatud haiguste korral. Kontrollimatu antibiootikumide tarvitamine toob kaasa ravile allumatute ehk resistentsete mikroobide tekke ja vohava levimise. Tulemusena muutub nakkuste ravi väga keeruliseks ja erandjuhtudel koguni võimatuks.

Usk üha uute antibiootikumide avastamisesse ja nende kõikvõimsusesse pole põhjendatud, sest enam neid tõenäoliselt juurde ei tule.

 

Allikas: terviseleht.ee, Kaljo Sõerde