N07162020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Linoleumi ja PVC katte erinevused

Põrandakatet uuendama hakates tuleb ökonoomse variandina tihti kõne alla rullmaterjal. Müüjad ja ostjad on sageli segaduses. Ei suudeta vahet teha, kas tegemist on linoleumi või vinüülpõrandakattega. Reliini nimelist rullmaterjali ei toodeta enam ammu, kuid nimetust kasutatakse rahva seas edasi.

Vinüül- ehk PVC (polüvinüülkloriid) kate erineb linoleumist nii ehituse kui koostise poolest. Katet soetades peaks alati jälgima tema sobivust antud kasutuskohale. Kasutusala järgi võiks PVC katted jagada ühiskondlikuks - ja kodukateteks.

Kodudesse mõeldud vinüülkatetel on aluskiht vahustatud PVC-st. Seetõttu on kodukatted pehmemad ja neil paljajalu käimine mõnusam. Samas on kodukatted vähem vastupidavad toolijalgadele ning määrduvad kergemini.

Kallimatele katetele kantakse seetõttu peale polüuretaanikiht, mille ülesanne on kaitsta ja tihendada pealiskihti. Kodudesse mõeldud PVC katete pealiskihi optimaalne paksus on 0,15-0,4mm. Paksem pealiskiht ei ole eluruumis vajalik, alla 0,15mm pealiskiht aga kulub läbi liiga kiiresti. Hea välimuse säilitamiseks peab kodukatteid perioodiliselt vahatama (spetsiaalse vinüülkatte vahaga). Kodudes kasutatavatele PVC katetele lubatakse vastupidavust vähemalt 5 aastat.

Ühiskondlikesse ruumidesse pakutakse kas homogeenseid (ühekihilisi) või mitmekihilisi vinüülkatteid. Mitmekihilised kontorikatted on tihendatud aluskihiga ning pealiskihi paksus on alates 0,5 mm-st. PVC katete dimensionaalset stabiilsust tagab tavaliselt kihtide vahel olev klaaskiudriide kiht. Mõned ühiskondlikud katted ei vaja klaaskiudriiet - mõõtmete muutumatuse tagab tihe aluskiht, kus PVC on segatud kvartsliivaga. Erinevalt teistest on sellise alusega katted “niiskus-kindlamad”. See omadus väldib materjali liiga kiirel paigaldusel (tihti ei lasta liimil enne katte paigaldamist küllaldaselt kuivada) tema ülespundumise.

Hooldamise poolest on ühiskondlikud katted kodukatetest vähemnõudlikumad (mõned ühiskondlikud katted on hooldevabad). Hooldamise ja vahatamise sagedus on kõige enam sõltuv siiski ruumi kasutusalast ja käidavuse intensiivsusest. Ühiskondlikud katted peaksid vastu pidama vähemalt 10 aastat.

Linoleum on erinevalt PVC kattest 100% looduslik põrandakate. Looduslikkus ongi tema uue populaarsuse tõusu peamiseid põhjuseid. Sideaine ülesannet täidab linoleumi koostises linaseemneõli, millele on lisatud looduslikku vaiku. Täiteaineteks on puidutolm, lubjakivipulber ja korgipuru. Kaunid mustrid ja lai toonide valik saavutatakse pigmentide lisamisega. Linoleumi toodetakse 2; 2,5 (aga ka 3,2 ja enamagi) millimeetri paksusena jute.- ehk kotiriidest alusele. Vastupidavuselt on linoleum võrdne kontorisse mõeldud PVC kattega, kuid nõuab perioodilist hooldust.

 

 

Käesolevad nõuanded on avaldatud Lincona põrandakeskuse lahkel loal.