N07162020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Kuidas tapetseerida

tapeetVajalikud tööriistad:

-  tapeedihari või - rull õhumullide kõrvaldamiseks
-  tapeedipaani liitekohtade rull
-  liimianum ja liimimislaud
-  tapeedinuga ja joonlaud
-  loodimisnöör ja mõõdulint
-  Kliistrihari

Ostmine

Tapeedi ostmisel kontrollige, et kõikidel ühte ruumi planeeritud tapeedirullidel oleksid identsed artikli ja partiinumbrid. Ostke piisav kogus tapeeti töö teostamiseks ning tutvuge rulli etiketil olevate tapeeti iseloomustavate tingmärkidega. Vajadusel konsulteerige klienditeenindajaga.

 

 

 

Ettevalmistus

 

Pind, millele hakkate tapeeti paigaldama peab olema kuiv, puhas, sile, tolmu- ja rasvavaba. Eemaldage vana tapeet täielikult ja puhastage sein vanast liimist. Praod, augud ja ebatasasused pahteldage ja siluge liivapaberiga. Värvitud pindadelt eemaldage lahtine värv, peske puhastusvahendiga ja karestage liivapaberiga. Absorbeerivad e. tugevasti imevad pinnad kruntige eelnevalt tapeediliimi lahusega.

 

 

 

Planeerimine

 

Tapeedi paigaldamise puhul on oluline lõpptulemus, mistõttu on oluline, et mõtleksite läbi missugusest ruumi osast alustate tapeedi paigaldamist. Tapetseerimist alustage aknaga seinast (kui aken on mitmes seinas, siis kõige suurema aknaga seinast) liikudes aknast eemale. Nii on kindel, et tapeedi muster on mõlemal pool akent ühesugune. Kui hakkate tapeedi paigaldamisega liikuma erinevates suundades, siis peavad  pooled kusagil kohtuma. Valige selleks kohaks vähemsilmapaistev koht (näiteks ukse tagune nurk). Nii saate parema tulemuse kui alustaksite akna ühest servast ja lõpetaksite ka seal samas.

 

Alustamine

Tõmmake seinale vertikaalne joon, kasutades selleks loodi, laserloodi või loodimisnööri. Seejärel mõõtke pae kõrgus põrandast ning lisage sellele umbes 10 cm. Nii saate rahulikult mustri klapitada ning hiljem ülejääva osa ära lõigata. Lõikamiseks kasutage teravat nuga (näiteks vaibanuga). Pärast esimese paani lõikamist, lõigake järgmine ning veenduge, et muster läheb eelmisega kokku. Pärast esimese paani paigaldamist saate valmis lõiget kolmanda paani ning sobitada see teisega jne. Selliselt talitades võite olla kindel, et ei teki suuri vigu ja möödapanekuid. Ilma mustrita tapeedi puhul võite rohkem paane valmis lõigata.  Pärast paanide lõikamist alustage liimiharja abil liimi kandmist paani tagaküljele. Seejärel tõstke paani otsad keskele kokku ja jätke paanid imenduma mõneks minutiks. Põranda või laua liimiga määrdumise vältimiseks kasutage ajalehti.

Pärast liimi imendumist alustage tapeedi paigaldamist. Esimese paani vertikaalne paigaldamine on äärmiselt oluline, sest järgnevad paanid joonduvad selle järgi. Seetõttu on ka oluline, et tõmbaksite joondustriibu seinale ning pärast 3-4 paani paigaldamist kontrolliksite paanide vertikaalsust. Iga seina esimene paan tuleb panna vertikaalselt loodi ning järgnevad paanid eelnevaga serv-serva vastu. Ülekatet ei tohi olla. Paani alla jäävad õhumullid eemaldage ettevaatlikult, siludes paani ülevalt alla ja keskelt servade suunas spetsiaalselt selleks tööks ettenähtud silumislabidaga või tapeedisurumisrulliga (selleks sobib ka riidetükk, ent selle meetodi kasutamine on oluliselt aega-ja vaevanõudvam). Pabertapeetidel tekkida võivad kortsud kaovad tapeedi kuivamisel. Paani servade alt välja pressitud liim eemaldage koheselt puhta niiske lapiga. Servade puhul, mille nakkumist seinaga pole toimunud, kasutage spetsiaalselt tapeediservaliimi. Pärast paani paigaldamist lõigake tapeedi üleliigne osa.