P07052020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Meestele. Vaenlast tuleb tunda

Iga viies mees kuuleb oma eluajal sõnu "teil on eesnäärme vähk". Eesnäärme vähk on meestel diagnoositud vähkidest teisel kohal (esikohal on nahavähk) ja teisel kohal on meestel kopsuvähk.

Eesnääre e prostata on kreeka pähkli suurune sugunääre, mis ümbritseb kusepõiekaela ja kusiti algusosa ning mille eritis moodustab viiendiku spermast. Eesnääre on suhteliselt kaitsetu vähi vastu ja põhjuseks see, et ta on väga aktiivne elund. Prostata rakud jagunevad sageli ja iga kord, kui rakud jagunevad, on oht, et midagi läheb valesti (et tekib mutatsioon, mis muudab normaalse raku pahaloomuliseks). Ekspertide sõnul peab rakkudes toimuma vähemalt 5 mutatsiooni, et tekiks vähk. Mida enam vananetakse, seda suurem on oht, et need 5 mutatsiooni on juba käes. Eesnäärmevähi diagnoosimise keskmine vanus on 72 a ja alla 50 a meestel esineb seda väga harva. Suurenenud riskiga on tegemist, kui isal või vennal on see haigus.

Ehkki ei saa peatada vananemist ega valida sugulasi, saate astuda samme, katkestamaks sündmuste ahelat, mis viib prostata vähile. Prostata vähk ei teki järsku, see on aastakümneid kestev protsess.. On kolm põhilist kaitseliini: toitumine, kehaline aktiivsus ja testimine.

Esimene relv - õige toit

Iga mehe käsutuses, kel on tahtejõudu parandada oma toitumiskombeid, on terve vähivastane arsenal.

1. Sööge head rasva.

Toit, milles on vähe küllastatud rasva ja palju aed- ning puuvilja, vähendab vähiohtu. Kuid ka õige rasva söömine on tähtis. Neil, kelle toit on rikas omega-3-rasvhapete poolest, on madalam eesnäärmevähi risk. Omega-3-rasvhapped kuuluvad rühma, mida nimetatakse polüküllastamata rasvadeks. Neid rasvu leidub külmaveekalades (lõhes, makrellis, paltuses ja tuunikalas).

Teine relv - soja

Uurimused Aasia populatsioonidel näitasid, et nende liikmete oht surra prostatavähki on ainult üks kolmekümnendik Ameerika meestega võrreldes. Arvatakse, et selle põhjuseks on erinev toitumine. Põhikomponent Aasia toidus on soja. Soja on täidetud antikantserogeenidega. Asiaadid söövad küllalt sojat, et saada 30-50 mg isoflavoone iga päev. Soja võib blokeerida ensüümi, mille nimi on türosiinkinaas. Türosiinkinaasi hüperaktiivsus on seotud kasvajaga. Soja blokeerib hormooni testosterooni muutumise potentsiaalselt kahjulikuks östrogeeniks. Meestele on normaalne nende mõlema hormooni olemasolu. Soja isegi näib blokeerivat veresoonte moodustumise, mida kasvajad vajavad, et kasvada ja levida. Piisab ühest toidukorrast päevas ja vähioht on vähenenud.

Kolmas relv - roheline tee

Nagu sojagi, ergutab roheline tee kehas olevaid kaitsvaid ensüüme. Ta sisaldab ka antioksüdante, so ühendeid, mis toimivad vabade radikaalide vastu. Peamine rohelise tee antioksüdant on 200 korda tugevam kui E-vitamiin ja 500 korda tugevam kui C-vitamiin. Rohelist teed peaks jooma vähemalt 3 tassi päevas.

Neljas relv - lükopeen

Vähivastast lükopeeni sisaldavad tomatid. Lükopeen on pigment, mis annab tomatitele nende värvuse. Üks uurimus näitas, et meestel, kes10 või enam toidukorda nädalas sõid tomatit või tomatiga valmistatud toitu, oli eesnäärmevähi tekkimise oht 45% väiksem.

Viies relv - vitamiinid

E-vitamiini mõju eesnäärmevähiohule võib illustreerida uurimusega, mis publitseeriti möödunud aastal. Uuriti Soome mehi ja leiti, et need, kes tarvitasid E-vitamiini (umbes 50 rahvusvahelist ühikut päevas), vähendasid oma prostatavähiohtu ühe kolmandiku võrra. Eesnäärmavähivastane on ka mineraalelement seleen: tarvitatuna 200 mikrogrammi päevas vähendas see vähiohtu enam kui 50%. Neid mõlemaid aineid on toiduga raske saada.

Kuues relv - küüslauk

Küüslauk kaitseb eesnääret võimsalt. Süüa tuleks üks küüs kahel kuni neljal korral nädalas.

Seitsmes - kehaline aktiivsus

Eksperdid ei tea veel täpselt, miks kehaline aktiivsus näib tõkestavat eesnäärmevähi teket. Kindlasti takistab liikumine rasvumist, mis on üks prostata vähi riskufaktor. Kehalise aktiivsusega peaks tegelema 30 minutit päevas vähemalt viis päeva nädalas.

Laske end testida

Testi nimetus on prostata-spetsiifilise antigeeni test. See on veretest, mis määrab ühe prostata poolt toodetud ensüümi ebanormaalse taseme. See test teeb vähi kindlaks 5-10 a varem kui rektaalne vaatlus, mille puhul arst paneb oma sõrme pärasoolde, et tunda eesnäärme kõrvalekallet normaalsest. Eesnäärmevähi, nagu iga muu kasvaja korralgi on tähtis saada jälile nii vara kui võimalik. Regulaarselt peaks end testida laskma alates 50ndast aastast.

 

Allikas: Terviseleht, Anna Zetler