hekkHekid lisavad koduaiale omapära ning seetõttu kasutatakse aiakujunduses hekke suhteliselt palju. Järgnevalt vaatame kuidas valida hekile kasvukohta ning millele tuleks istutamisel ja hooldamisel tähelepanu pöörata.

 

Kasvukoht

Hekina istutatud taimed on vajavad kasvamiseks rohkem valgust kui sama liigi taimed vabalt kasvades. Näiteks harilikku kuuske peetakse üldiselt varjutaluvaks liigiks, tiheda ja esindusliku kuuseheki saame kasvatada aga ainult valgusküllases kasvukohas. Varju rajatud kuusehekk tuleb küll toime, kuid jääb vaatamata korrapärasele pügamisele siiski hõredam. Paljud puu- ja põõsaliigid taluvad noores eas varju paremini kui vanemas eas.

Valguslembestest liikidest hekid võiks istutada põhja-lõuna suunas. Ida-lääne suunas paikneva heki põhjapoolne külg vaevleb pidevas valgusepuuduses ja muutub ajaga hõredaks. Harilikust elupuust rajatud ida-läänesuunalise heki lõunakülg saab aga varakevadel sageli päikesekahjustuse.

Kõigi kirjulehiste ning punase ja kollase lehestikuga hekitaimede lehtede värvus on ilusam ja erksam valgusküllases kasvukohas. Varjulises kasvukohas võtab rohekas toon võimust ja värviline lehestik tuhmub.


Heki istutamine ja hooldamine

• Nii pügatava kui ka vabakujulise heki puhul kasutatakse istutamisel nööri. Taimedevahelised kaugused märgitakse nöörile värvi, teibi vm abivahendiga.

• Vabakujulise heki puhul istutatakse taimed eraldi aukudesse.

• Pügatav hekk istutatakse nööri järgi kaevatud kraavi. Muld tallatakse kinni iga taime ümbert eraldi, alustades tallamist kraavi servadest taime poole.

• Kevadel istutatud lehtpuuhekk lõigatakse kohe peale istutamist 1/3 võrra tagasi, et soodustada hekitaimede harunemist.

• Sügisel istutatud lehtpuuhekk lõigatakse tagasi varakevadel.

• Kuusehekki pügatakse esimest korda tugevalt ainult külgedelt alles kolmandal aastal peale istutamist nii, et hekk jääb peale pügamist vaid 30-40 cm laiune. Latvasid ei lõigata enne, kui hekk on saavutanud soovitava kõrguse.

• Hilissügisel istutatud hekk tuleks kevadel hoolikalt üle vaadata. Külmakergituse tõttu liiga kõrgele kerkinud või reast välja surutud taimed tuleb istutada uuesti.

• Elupuu- ja pukspuuhekk vajavad esimestel aastatel varjutamist veebruarist märtsini

• Elupuu-, kuuse- pukspuuhekid on väga põuatundlikud ja vajavad peale istutamist esimese kolme nädala jooksul rohkesti kastmist. Juurdunud hekitaimi kasta esimesel kasvuperioodil regulaarselt, järgnevatel aastatel vastavalt vajadusele.

• Kastmise kuldreegel – kasta pigem harvem, kuid põhjalikult. Sagedane vähene kastmine soodustab hekitaimedel pinnapelase juurestiku väljaarenemist, mis muudab heki külma- ja põuatundlikuks.

 

Vabakujulised lehtpuuhekid

Vabakujuline hekk on suuremate vahedega istutatud taimede rida, kus iga põõsas või puu säilitab temale omase kasvukuju. Vabakujulisi hekke moodustatakse tavaliselt ilusa võrakuju, kaunite õite, lehtede või viljadega või  talvel erksavärviliste okstega põõsastest. Taimede vahekaugused määratakse arvestusega, et täiskasvanud võrad üksteise kõrvale vabalt ära mahuksid või siis õige natuke üksteisest läbi kasvaksid. Vabakujulise  heki taimi tuleb  kindlasti  kärpida-kujundada , et kompaktne kasvukuju säiliks ka taime vanemas eas.

Vabakujuline hekk sobib erinevate aiastiilide juurde. Paari meetri kõrgune  vabakujuline hekk vajab kasvamiseks kaks kuni kolm rohkem ruumi, kui sama kõrge pügatav hekk.

 

Pügatavad lehtpuuhekid

Pügatav lehtpuuhekk sobib iga aiakujundusstiili juurde, v.a. metsaaeda. Pügatava heki laiust on lihtne korrapärase hoolduslõikusega kontrolli all hoida.
Lehtpuuhekke lõigatakse vastavalt vajadusele 2 kuni 3 korda kasvuperioodi vältel, soovitavalt varakevadel ja suve teisel poolel. Et valgus hekitaimedele ühtlasemalt peale saaks paista, pügatakse üle 1 m kõrgused hekid alt laiemaks ja ülevalt kitsamaks. Madalad hekid võib pügada ülevalt ja alt ühelaiuseks. Pärast pügamist võiks anda hekile vastavalt kevad- või sügisväetist.

 

 

Käesolev artikkel on avaldatud Aianduskeskus Hortes lahkel loal.

Joomla SEF URLs by Artio

Enimloetud artiklid antud kategoorias

Raviteed

Piparmünt on üks vanemaid kultuurtaimi. Piparmündi kodumaaks peetakse Hiinat. Tänaseks on inglased piparmündi suurimad kultiveerijad ja tarbijad. Ravimtaimeks teevad piparmündi tema eeterlikud õlid, millest...

Loe edasi

Viljapuude hooldus

Õunapuid võib lõigata peaaegu aastaringi. Varakevadel kui suur pakane on möödas ja keskmine õhutemperatuur nullilähedane. Tavaliselt on hea aeg märtsis, aga ka soe veebruar on selleks sobiv. Hilisem...

Loe edasi

Viljapuude hooldus

Viljapuu- ja marjaaias on sitikaid satikaid tegutsemas nii palju, et silme eest läheb kirjuks. Kõike neid ei saa teada tunda, aga kõiki neid saame oma taimedest eemal hoida. Kõige olulisem on taime üldine heaolu...

Loe edasi

Ravimtaimed

Saialill pole mitte ilutaim, vaid ka ravim ja maitsetaim. Pole teada täpselt, kus on tema kodumaa, igal juhul levinud taim Hiinas, Ladina-Ameerikas, Kreekas, Brasiilias, Indias ja loomulikult levinud ammugi üle maailma. Ta avab oma...

Loe edasi

Kõik antud kategooria artiklid

 • Hekid
  • Elupuuheki hooldamine

   Kastmine Peale heki istutamist tuleb jälgida, et muld oleks püsivalt niiske. Hekialune muld kastetakse vähemalt üks kord nädalas korralikult läbi. Kui istutatakse põua ajal ja hekialust ei multshita okaspuu koorepuruga, siis võib kasta esimesel nädalal ülepäeva. Äsjaitutatud elupuutaimi tuleks kasta paari nädala jooksul peale istutamist ka siis, kui  sajab vihma, kuna tiheda võraga taimede alla ei pruugi piisavalt vihmavett sattuda. Parem on kasta harvem ja anda rohkem vett korraga. Sagedane,...

  • Heitlehised hekitaimed (video)

  • Heki istutamine ja hooldamine

   Hekid lisavad koduaiale omapära ning seetõttu kasutatakse aiakujunduses hekke suhteliselt palju. Järgnevalt vaatame kuidas valida hekile kasvukohta ning millele tuleks istutamisel ja hooldamisel tähelepanu pöörata.   Kasvukoht Hekina istutatud taimed on vajavad kasvamiseks rohkem valgust kui sama liigi taimed vabalt kasvades. Näiteks harilikku kuuske peetakse üldiselt varjutaluvaks liigiks, tiheda ja esindusliku kuuseheki saame kasvatada aga ainult valgusküllases kasvukohas. Varju rajatud...

  • Heki istutamine ja lõikamine (video)

  • Heki noorendamine

   Mida teha vana, pikka aega hooldamata hekiga, mis on iseäranis näotu talvel? Vana heki välja juurimine on raske ja töömahukas, uue heki kasvamine võtab aga aastaid aega. Enamikku põõsashekke ja mõnda puuhekki saab harvendades ja tugevasti tagasi lõigates noorendada, heki välimus uueneb paari aasta jooksul, kuid alati see nii lihtsalt ei õnnestu. Magesõstra-, ligustri-, põõsasmarana- ja tuhkpuuhekid võib 10-15 cm kõrguse kännu peale maha lõigata ja rohketest uutest võrsetest kujundada uue, noore...

  • Heki pügamine (video)

  • Hekitaimede valimine (video)

  • Igihaljad hekitaimed (video)

  • Mida teha kahjustunud elupuuhekiga (video)

  • Soomuslehiku ümberistutamine (video)

  • Taimekahjustused (video)

  • Vabakujulise okaspuuheki taimede vahekaugused

   LIIK, SORT Kõrgus (m) Istutusvahe (cm) Harilik elupuu (Thuja occidentalis) `Pyramidalis Compacta` 3-4 120 Harilik elupuu (Thuja occidentalis) `Holmstrup` 2,5-3 80-100 Harilik elupuu (Thuja occidentalis) `Smaragd` 2,5-4 120 Värd-jugapuu (Taxus x media) `Hillii` 1,5-2 80-120 Värd-jugapuu (Taxus x media) `Hicksii` 1,3-2 70-90 Värd-jugapuu (Taxus x media) `Fastigiata Robusta` 1,5-2 50 Värd-jugapuu (Taxus x media) `Densiformis` 1 100-120 Harilik jugapuu (Taxus baccata) `Repandens` 0,4-0,5 150 Mägimänd (Pinus...