P07052020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Toitainete tähtsus

KALTSIUM (Ca) on vajalik toitaine juurte kasvuks. Puudus ilmneb võrsetippude kuivamises. Noored ülemised lehed on servadest või üleni heledamad, allakeerdunud servadega,  juurestik on nõrk. Levinumaks puudushaiguseks on näiteks tomati viljatipu mädanik.

LÄMMASTIK (N) on vajalik eelkõige lehtede ja varte kasvuks. Puudus ilmneb vanemate lehtede kollaseks muutumises. Liigne lämmastik muudab taime kasvu liiga lopsakaks, õitsemise nõrgaks ning saagi kehvaks. Sügisel antud lämmastik nõrgendab taimede talvekindlust.

MAGNEESIUM (Mg) on tähtis toitaine assimilatsiooniprotsessis. Puudusel taimelehed muutuvad kirjuks, vanemate lehtede sooned on rohelised ning soontevaheline ala kollakas.

FOSFOR (P) on tähtis õitsemise ja saagi moodustumise seisukohalt. Fosfori puudusel jääb taim väikeseks, hargnemine ja juurte kasv on nõrk, lehed muutuvad punakaks.

VÄÄVEL (S) mõjutab saagi kvaliteeti ja maitset. See on tähtis kapsa ja sibula aroomainete moodustumisel.  Väävli puudus meenutab lämmastiku puudust, kuid kõigepealt hakkavad heledaks muutuma taime nooremad lehed.

KAALIUM (K) soodustab juurte ja mugulate kasvu, muudab taimed vastupidavamaks kuivuse, haiguste ja talvekülma suhtes. Puudusnähud meenutavad vee puudust.

RAUD (Fe) osaleb leherohelise (klorofülli) moodustumisel. Puudusel noorte lehtede lehelaba muutub kollakaks. Leherood on rohelised, leheservad kärbuvad.

BOOR (B) mõjutab taime õitsemist ja seemnete moodustumist. Puudusel noored lehed keerduvad ja närbuvad, kasv pidurdub. Juurte tippudes paksendid. Puudus võib põhjustada ka saagi deformatsioone, näit. porgandite lõhenemist, punapeedi koore ebatasasusi jne.

VASK (Cu) osaleb nagu magneesiumgi taimede assimilatsioonis. Puudus ilmneb noorte lehtede tippude ja servade kuivamises. Leherood püsivad rohelisena.

MOLÜBDEEN (Mo) on vajalik toitaine valkude moodustumiseks ja kaunviljaliste taimede lämmastiku sidumiseks. Puuduspõhjustab taimes lämmastiku puudusega sarnaseid ilminguid.

MANGAAN (Mn) osaleb nagu raud klorofülli moodustumisel. Mangaani puudust esineb harva. Puudustunnused on sarnased rauapuudusega, kuid lehed muutuvad soonte vahelt punkthaaval kollakaks. Leherood on rohelised.

TSINK (Zn) on tähtis toitaine valguainevahetuses. Puudusel lehed muutuvad roodude vahelt heleroheliseks, kollaseks või isegi valgeks. Puudust esineb üsna harva.

 

 

Allikas: Kemira GrowHow