E01252021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Materjalid talviseks katmiseks

taimede_katmine_talveksPakasekaitsekangas

Välja töötatud Kesk-Euroopa tingimuste jaoks külmaõrnade taimede kaitsmiseks lühiajaliste külmalainete eest.

Keeratakse nagu kasukas ümber puu või paigaldatakse karkassile, et vesi saaks ära voolata.

Tuulutusavad üleval ja all!

Sobib paremini vertikaalseks kasutamiseks kui tekina peenrale laotamiseks (vettib läbi, tekitab niiske keskkonna või jäätudes külmasilla).

Kevadel eemalda, kui maa on sula.

Pese läbi õrnal rezhiimil pesumasinas – haigustekitajad hävivad!

 

Varjutuskangas

- Karkassid ja toed maasse, kuni maa on veel pehme.

- Varjutusvõrk (30%, 50%, 70% tihedusega) aseta taimedelele veebruaris. Üksikule taimele siduda lihtsalt ümber, taimegrupile ehitada ette varisein kagu-lõuna-edela suunas.

- Eemalda kate kevadel peale maa sulamist pilvise ilmaga.

- Võid kasuatada ka suvel, värskelt istutatud taimede, kaitsmiseks intensiivse päikese eest.

 

Talvekatte turvas

Talveks võib külmakartlike taimede katmiseks kasutada tavalist neutraliseerimata või neutraliseeritud turvast.

Roosi juurte ümber kuhjatakse öiste miinuskraadide saabudes (oktoobris) vähemalt 20cm kõrgune neutraliseeritud või neutraliseerimata turba hunnik. Turba asemel võib kasutada ka saepuru. Vettimavatele materjalidele, nagu turvas ja saepuru, on täiendavalt vaja peale laotada veekindel kate! Turba saab kevadel peenrasse lihtsalt laiali lükata. Saepuruga katmisel tuleb see kevadel peenrast eemaldada.

 

Talvekatte turvas Talvisuoja Kekkilä

Spetsiaalselt taimede talviseks katmiseks on mõeldud vetthülgav turvas, koosneb heledast vähelagunenud turbasamblast. Sobib hästi külmakartlike rooside, rodode, elulõngade ja püsikute katmiseks külmade saabumisel. Neutraliseerimata turvas ei sisalda väetisi. Talvekaitse turba alla võib laotada peenrale eelnevalt pakasekaitsekanga. Sel juhul saab kevadel turba kokku koguda ja uuesti kasutada. Talvekaitse on asendamatu abimees taimede kaitsmisel pakase eest külmadel lumeta talvedel. Ümber roosi, rodo või elulõnga kuhjatakse kuni 20cm kõrgune kuhi. Püsikute katmisel piisab 5-10cm paksusest kihist.

 

Tüvevalgendi

Enne lume tulekut, oktoobris-novembris valgendatakse aias noorte viljapuude tüved tüvevalgendiga kuni 1,5m kõrguseni. Tüvede valgendamine kaitseb noorte puude koort varakevadel lume taustal päikesega tekkivate koorelõhede eest. Kui sügisel pole jõutud puid valgendada, peab seda kindlasti tegema jaanuari lõpus, kui päike hakkab eredamalt paistma. Kui lörts ja vihm on valgendi maha pesnud, tuleb protseduuri korrata, kuni maapind on kevadel täiesti sulanud.

Tüvevalgendi kaitseb puid ka talvituvate kahjurputukate eest, kes ei saa valgendatud koorepragudes enam talvituda. Seetõttu valgendatakse ka vanemate viljapuude tüvesid.

 

Viljapuude tüvekaitsed

Noorte viljapuude tüvesid tuleb talvel kaitsta näriliste ja muude metsloomade eest.

Tüvede kaitsmiseks võib kasutada spetsiaalseid plastikust spiraalseid tüvekaitseid, traatvõrku, pilliroomatte, jõupaberit või kuuseoksi.Kuuseoksad seotakse tihedalt vastu tüve ladvaosaga allapoole. Kuuse teravad okkad ei lase jänestel puukoort närida. Eriti hoolikalt tuleb jäneste eest kaitsta noori õuna- ja ploomipuid.

Plastikust tüvekaitsed võivad olla pruuni, mustad või valged. Valged plastikust tüvekaitsed hoiavad eemal jänesed ning peegeldavad tagasi ka varakevadise päikese ereda valguse ega kuumene liigselt ümber tüve.

Tüvekaitsed pannakse ümber tüvede juba sügisel – oktoobris-novembris.

 

Džuutkangas

viljapuude ja ilupuude tüve kaitsmiseks – keritakse ümber puu.

 

 

Käesolev artikkel on avaldatud Aianduskeskus Hortes lahkel loal.