T01262021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Peenrapiirded ja paigaldus

Peenrapiirete kasutamine

Turbaplokid
Turbaplokid on valmistatud kokkupressitud turbast. Aja jooksul turbaplokid sammalduvad ja moodustavad looduslikuna mõjuva
peenraäärise.Sobivad ääristama  turbaaeda või  maapinnast kõrgemale tõstetud okaspuupeenart. Turbaplokid sobivad hästi kokku ka sõnajalgade, hostade ja teiste varjuaia taimedega. Ploki mõõtmed: ca 20x25x40cm (suurus varieerub mõne cm võrra)
• Enne paigaldamist immuta plokke veevannis. Paigalda plokid ettevalmistatud peenra servadesse mullale või liivale tihedalt otsakuti.
Aja jooksul turbaplokid sammalduvad ja moodustavad looduslikuna mõjuva peenraäärise.
Sobivad ääristama turbaaeda või maapinnast kõrgemale tõstetud okaspuupeenart.

• Turbaplokkidest piire ei sobi peenrasse, kus kasvavad lubjarikast pinnast armastavad taimed, nagu näiteks
- metsülane
- adoonis
- murtudsüdame liigid
- hall aruhein
- alpi ogaputk
- must lumeroos
- igihaljas ibeeris
- kääbusiiris
- stebirohi
- harilik lubikas


• Kui  krunt asub aluselise pinnasega paekiviastangul, kuid soovid kindlasti kasvatada happelist pinnast armastavaid rododendroneid, eralda rodopeenar pinnasest peenravaibaga ning vooderda selle põhi ja küljed  turbaplokkidega.

Puitpalissaad

Puitpalissaad koosneb omavahel traadiga või jäigalt ühendatud puitvaiadest. Traadiga ühendatud piire sobib ääristama vabakujulise, looklevate servadega istutusala. Jäiga ühendusega moodulitest on hea rajada piiret geomeetrilisele peenrale.
Puitpalissaade on saadaval kõrgusega 15-30cm

• Töötle enne paigaldamist palissaadi maa sisse jäävat osa tõrva või puidukaitsevahendiga. Kuigi piirde materjaliks on sügavimmutatud puit, mis peab pinnases ka lisatöötluseta aastaid vastu, pikendab puidukaitsevahend materjali eluiga veelgi.

• Enne paigaldamist kaeva peenra serva 15-20cm sügavune kitsas kraav ja täida see liivaga. Liiva sisse paigaldatud palissaad ei kerki maapinna külmudes üles.

• Traadiga ühendatud puitpalissaadi maasse löömisel võta abiks laud või pruss – nii jäävad vaiad ühele kõrgusele. Kui paigaldad piiret tasasel maal, võta abiks ka pikk lood.

• Piirde jätkukohad kinnita omavahel metallklambrite ja kruvide abil.

Plastikust peenrapiirded

Plastikust peenrapiirded sobivad hästi piirama suuremaid istutusalasid. Neid on väga lihtne paigaldada ja hinna poolest on plastikpiirded soodsaim materjal murukamara peenrasse leviku tõkestamiseks. Aia üldises kujunduses jäävad nad suhteliselt märkamatuks. Materjal võib aja jooksul  suvise päikese UV-kiirguse ja talvise pakase mõjul hakata pragunema.

• Paigalda nii, et piirde ülemine serv jääks murupinnast paari sentimeetri võrra kõrgemale.
• Tihenda pinnas piirde ümber, vajutades see jalaga hoolikalt kinni.
• Ühenduskohtades aseta piirde otsad vaheliti üksteise peale 
• Vajadusel loodi piiret laua abil – aseta laud piirde peale ja koputa ettevaatlikult piirded ühekõrgusele.

 

 

Käesolev artikkel on avaldatud Aianduskeskus Hortes lahkel loal.