P07052020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Maitsetaimed toiduna

Maitsetaimi oskuslikult kasutades võib kõige tavalisematest toiduainetest valmistada suurepäraseid ja seejuures uudse maitsega toite. Kindlaid ettekirjutusi ja reegleid maitsetaimede kasutamiseks pole, sest eelistused võivad olla vägagi erinevad. Oluline on, et hästimaitsestatud toidule võib lisada harjumuspärasest tunduvalt vähem soola ja teravamaitselisi pipraid.

Maitsetaimi kasutatakse praegu rohkem kui kunagi varem. Purgi(paki)segude tarvitamine on mugav, kuid väga paljusid maitsetaimi saab edukalt ise kasvatada. Olen kasvatanud eksootilisi maitsetaimi juba aastaid ja nad on hoole ning armastuse korral andnud suurepäraseid tulemusi. Pole vaja kauplusest ühtki segu hankida, enamus kodust omast käest võtta. Universaalne on pizzamaitseaine (pune, basiilik, majoraan, must pipar, kuivatatud sibul ja küüslauk), sobib pea kõikidesse toitudesse. Ise kasvatades on garanteeritud taimede puhtus ja eeskujulikul kuivatamisel säilitatud eeterlikud õlid, aroomiained (tööstuses valmistatud maitseainete segus on enamikes kasutatud kunstlikke aroomiaineid).

Eksootilisi maitsetaimi võib kasvatada ka aknalaual lillepotis ja rõdukastis. Loomulikult on vaja taimed enne maha või rõdule istutamist ette kasvatada. Enamik maitsetaimi tunneb end avamaale istutatult hästi kui on tagatud tuulevarjulisus ja valgusküllus. Paljud taimed on mitmeaastased, nõudes ainult veidi hoolt kinnikatmisel.

Maitsetaimi võib kasutada värskena, aga ka kuivatatult või sügavkülmutatult. Enamik maitsetaimi on nõrgalt vürtsikad, tervisele kasulikud ja neid võib toitudele lisada võrdlemisi suures koguses. Maitsetaimi võib toidule lisada üksikult või mitmesuguste segudena. Segusid koostada aitab lihtne reegel: kui maitsetaimed üksikult võetuna sobivad mingi toidu maitsestamiseks, siis sobivad nad selleks ka koos, olenemata nende arvust. Sellise segu moodustavad nt salatimaitsetaimed - värskelt kasutatavad murulauk, till, petersell, kress-salat, kurgirohi, aed-haraputk ja oblikas. Väga vürtsikas ja levinud segu on leesputkest, aed-liivateest, aed-majoraanist, basiilikust ja piparrohust, segu aroom säilib hästi ka kuivatatult.

Suppide, liharoogade maitsestamiseks sobivad koos kasutada supijuured - seller, petersell, porgand ja porrulauk või sibul ning süüa roogade serveerimisel basiilikut, majoraani, aed-liivateed, estragoni ja tilli.

Kuna täpsed reeglid puuduvad, siis arvestada tuleks üksnes põhiroa maitseomadusi, valmistamise viisi, temperatuuri jne. Kala maitsestamiseks vajatakse nt rohkem maitseaineid kui niisama suure köögiviljakoguse maitsestamiseks. Toiduaine hautamisel kulub vähem maitseaineid (ka soola) kui keetmisel, praadimisel aga veelgi rohkem kui keetmisel. Külmtoitudele lisatakse maitseaineid rohkem kui soojadele toitudele. Enamik värskeid maitsetaimi lisatakse peenestatult kuumale valmistoidule. Kuivatatud maitsetaimi keedetakse koos toiduga peenestusastmest olenevalt 3-5 min. Praetud toodetele riputatakse peenestatult kuumale praepinnale (nt salvei grill- või praelihale). Mitte ainult toitude maitsestamiseks, salati koosluses ega lisandina üksnes ei kasutata maitsetaimi, vaid imehästi sobivad paljud taimeteed liha ja kalaroogade juurde. Lõunariikides on tee joomine omaette rituaal, meil alles süvenemas. Nii nt juuakse salvei või aed-liivatee kuuma jooki rasvaste lihatoitude juurde, iisopitee sobib aga kalatoitude juurde.

Soovitav on maitsetaimi rohkem kasutada kastmete valmistamisel, seda nii külmade kui kuumade kastmete puhul. Maitseäädika pudelisse võiks uhkelt toppida terved oksad iisopit, majoraani või tüümiani koos õitega. Terveks talveks silmarõõmu ja kohe käepärane toidu või kastme maitsestamise vahend olemas. Samuti võiks toimida ka õlikastmete puhul, kuid talveks säilitamiseks tuleks hoida külmkapis. Valmis võiks teha ka maitseõli nt melissi või piparmündiga. Selleks tumedasse purki toppida suvel otse peenralt korjatud maitsetaimed ja peale valada õli. Lasta soojas kohas (parim päikese kiirguses akna äärel) seista 2 nädalat, kurnata ja suletult seisma jätta külmkappi. Suurepärane maitselisand küpsetistele olemas, sest pannkoogi või saiataignale lisame ju ikka õli, olgu see siis maitseainetega rikastatud.

Ees ootab suvi, kasutame siis rikkalikult maitsetaimi toidus, eeskätt salatites, salatikastmetes, toidulisandina ja kindlasti külma teena.

Sügisel on konserveerimisel aga enamik maitsetaimi omal kohal, ilma basiilikuta pole letðol õiget maitset, ilma puneta (majoraanita) pole tomatimahl ega -konserv väärt, konserveeritud kurgil puudub pikantne maitse ilma tüümianita jne.

Kel oma aed puudub, siis kasvatagem rõdul või aknalaual. Kel sellekski aega vähe, jäägu siis kaupluste ja turgude külastajateks, kus tänaseks küllaltki suur valik enimkasutatavatest maitsetaimedest.

 

 

Allikas: Terviseleht, Aive Luigela