E10262020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Kuidas säästa korralise hooldusega kütust

ktuse_sstmine 

Teostage korralist mootori hooldust

Kui Teie autole on määratud müüja poolt korraline hooldusvälp, pidage sellest kindlasti kinni. Kui sõidukile selliseid ettekirjutusi tehtud pole, hoidke oma sõiduki mootoril ja selle seisukorral silma peal. Rikke kahtluse korral pöörduge spetsialisti poole ning laske see üle kontrollida. Väikesed korralised investeeringud Teie neljarattalise kaaslase seisukorda hoiavad ära ootamatud ning suuremad väljaminekud. Tõsisemate probleemide, nagu õhulugeja rikke, kõrvaldamine võib sõiduki kütusekulu vähendada kuni 40(!) protsenti.

Võit kütusekulus: 4%

Võit rahas: €0,04 ostetud kütuseliitri kohta(eeldusel, et kütuse hind on €1,2)

Kontrollige regulaarselt ning vajadusel vahetage õhufiltreid

Ummistunud õhufiltri vahetamine võib säästa kuni 10% Teie sõiduki kütusekulust. Õhufiltri seisukorrast ei olene vaid Teie auto kütusekulu. Nimelt on õhufiltri teine väga oluline eesmärk ära hoida suvalise prahi sattumist Teie auto mootorisse. Seega hoiab korralikult hooldatud õhufilter kokku Teie kütusekulu ning säästab Teid ootamatutest probleemidest auto mootoriga.

Võit kütusekulus: kuni 10%

Võit rahas: €0,12 ostetud kütuseliitri kohta

Hoidke rehvirõhk normaalvahemikus

Rehvirõhu normaalvahemik on märgitud Teie auto kasutusjuhendis, juhul kui Teil sellele juurdepääs puudub või Te seda sealt ei leia, pöörduge mehaaniku või muu spetsialisti poole. Normaalrõhk rehvides hoiab ära rehvide ebakorrapärase kulumise, probleemid veermikuga ja mis antud hetkel kõige olulisem – hoiab ära liigse kütusekulu. Iga 0,17 bar alarõhu kohta sõiduki rehvides tõuseb kütusekulu 1% ja lisaks sellele peavad normaalse siserõhuga rehvid kauem vastu.

Võit kütusekulus: kuni 3%

Võit rahas: €0,03 ostetud kütuseliitri kohta

Kasutage Teie sõidukile vastavat mootoriõli

Kasutades autotootja poolt soovitatud mootoriõli, võite kütusekulu vähendada 1 kuni 2 protsenti. Näiteks kasutades 10W-30 õli mootoris, mille tootja poolt on ette nähtud 5W-20 õli, võite kütusekulu suurendada 1 kuni 2 protsenti. Kasutades 5W-30 nõudlusega mootoris 5W-20 õli, võib kütusekulu suureneda 1-1,5 protsenti. Protsendid antud vallas on küll väikesed kuid pikemas perspektiivis võite säästa lisaks paarikümnele sendile kütuseliitri kohta, kümneid tuhandeid kroone mootori hoolduse arvelt.

Võit kütusekulus: 1 - 2%

Võit rahas: €0,01-0,02 ostetud kütuseliitri kohta

Kokkuvõte

Artiklis esitatud võiduprotsendid kütusekulus ning rahaline võit iga liitri kohta võivad küll marginaalsed tunduda kuid need kokku liites näeme, et oma neljarattalise sõbra eest korraliku hoole kandmine võib säästa üle €0,20 iga kütuseliitri kohta. Sellele lisandub kindlasti võit kulutuste arvelt, mida nõuab kasinalt hooldatud mootor.