E01182021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Miks peaksite parimale sõbrale puuri soetama?

Esimene küsimus värskel koeraomanikul võib tõesti olla selline. Asjatundjad teavad isegi, aga algajale poleks siiski paha asja selgitada. Puur on abiks eriti just korteris elavate koerte omanikele juhul kui koeral on kalduvus peremehe äraolekul kodus pahandust teha. Parem hoida koera peremehe kodust äraolekul puuris kui koju tulles leida eest näritud mööbel ja koerale kurjustamisega stressi tekitada. Et puuri tähendust mõista, tuleks kõigepealt alla ronida inimese "mätta" otsast ja püüda süveneda koera maailma.

Kodukoerte esivanemad vabas looduses elasid urgudes, mis tagas neile kaitse ja turvatunde. Seetõttu on kõigil koertel loomulik vajadus otsida endale sellist turvapaika. Puuri saabki kasutada koerale sellise uru loomiseks luues sellest koerale oma koha kodus, kus koer ise magamas hakkab käima.

Kui uues kodus pole kutsikal kohta, mida ta saaks pidada omaks, asub ta seda otsima, püüdes seada end sisse laua, tugitooli või mõne muu mööbliesesme all.

Puur tagab kutsikale turvalisuse, andes talle võimaluse jälgida oma pesast peremehe liikumisi ja mitte tunda end isoleerituna.

Puuriga tuleks kutsikat harjutada samm-sammult ja varasest noorusest. Laske tal magada ja puhata puuris, andke talle võimalus minna sinna ise, vajadusel visake sinna midagi meelituseks, hoidke puuri uks avatud. Ärge kunagi tõugake kutsikat puuri, puur ei tohi seostuda karistuse või muu ebameeldivaga! Ärge unustage, et kutsikas tahab keskmiselt iga 2 - 4 tunni tagant käia "asjal" - pärast söömist, enne uinumist ja kohe pärast ärkamist. Andke talle see võimalus, sest tal on loomulik instinkt hoida oma kodu puhas! Kutsika kasvades saate pikendada aega, mil teie koer on puuris ja ilma järelvalveta.

NB! Ärge unustage ära võtta kaelarihma, kui panete koera puuri!

Kui teie koeral pole eelnevat kogemust puuriga, peate teda vajadusel treenima ja mingil juhul ei tohi teda jätta suletud puuri järelvalveta. Puuriga harjutamata koeral võib tekkida paanika, ta võib üritada puurist välja pääseda, vigastades ennast ja lõhkudes puuri!

 

Käesolev artikkel on avaldatud Aianduskeskus Hortes lahkel loal.