L11282020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Värvikahjustused autodel - 10 põhjust

ilusti_vrvitud_autoEnamik alljärgnevatest värvikahjustuste põhjustest on suhteliselt vältimatud. Värvitööstus küll areneb ja muudab värve vastupidavamateks ja kahjustustekindlamaks kuid ajapikku nõuab loodus oma osa murenemise ja tuhmumise teel. Sellest hoolimata on mõningaid viise, kuidas oma autot kaitsta. Mõned enimlevinumad värvikahjustuse põhjused oleme järgnevas nimistus välja toonud.

1. Temperatuuri kõikumised

Kui Teie auto seisab päevast-päeva õues paistab paratamatult päike talle peale. Selle tulemusena värv paisub ja päikse kadudes tõmbab värv taas kokku. Ajapikku muutub selline edasi-tagasi väänamine värvile väga halvasti ja tekkima hakkavad praod. Kuna need praod on alguses väga väikesed pole neid näha. Siiski mahub neist läbi niiskus, mis hakkab auto kerega reageerima – korrodeeruma. Veel imbuvad selliste pragude vahelt sisse soolakristallid ja muud talvist teeohutust tagavad kemikaalid. Need võivad omakorda värvi täiest ära soovitada ja pika aja jooksul auto kerest läbi „puurida“.

2. Kingaviks ja kingavaha

Mõlemat kasutatakse suhteliselt tihti kirjutamaks auto akendele erinevaid loosungeid:“just abiellunud“ või „müüa, helistage 5******“. Kui kumbki aga klaasi pealt auto värvi peale peaks sattuma on selle eemaldamine väga keeruline ja peaaegu alati jäävad püsivad kahjustused.

3. Betoon

Kindlasti vältige oma auto parkimist ehitusobjektide vahetusse lähedusse. Lisaks väga tihedale tolmule on alati oht, et märga betooni „piserdub“ Teie autole. Kui see peaks juhtuma ja betoon ka kuivama, jäävad maha sügavad, püsivad värvikahjustused.

4. Linnumunad ja –pabulad

Linnumunad pole küll autoomanike igapäevane probleem kuid suured valged plätserdused mootorikattel, katusel ja akendel on küll. Linnumunad ja –pabulad sisaldavad kemikaale, mis kulutavad värvi ja selle aluskihte. Seega on soovitatav need esimesel võimalusel autolt eemaldada.

5. Kütus ja pidurivedelik

Vedelikud auto sisemusest tuleb hoida auto värvist eemal. Kui üks eelpool mainitud ainetest satub auto värvile, põhjustab see värvi koorumist.

6. Teravad esemed

Ärge asetade oma võtmeid ja muid teravaid esemeid autole. Värvi kahjustamine teravate esemetega on üllatavalt lihtne ja selle parandamine kulukas. Ka telefonide, rahakoti ja muude suvaliste esemete asetamine võib kergest värvi kahjustada.

7. Kivid ja killustik

Eesti maanteid remonditakse küllaltki ositi, seega on maanteedel tihtipeale kruusa. Kiirustel üle 30km/h põrkavad need kruusakivid kergesti üles, järeltuleva auto aknasse või kere pihta, kahjustades värvi. Värvikahjustused, täpsemalt mõrad värvis, aitavad aga kergest kaasa korrosiooni arengule ja värvi koorumisele.

8. Üldpuhastusvahendid ja abrasiivpuhastusvahendid

Autot pestes vältige üldpuhastusvahendeid kuna need on tavaliselt suhteliselt kangetest keemilistest ühenditest koosnevad ja kahjustavad teie auto värvi kergesti. Seep, šampoon ja aknapesuvahendid jäägu tuppa! Autot puhastades jääge alati kvaliteetsete ja usaldusväärsete toodete juurde. Kunagi ärge kasutage graanulitega tooteid.

9. Niiskus

Peale auto pesemist on oluline, et kuivataksite auto korralikult. Klaaside kuivatamiseks kasutage paberit, kere kuivatamiseks puhast nõudepesulappi või spetsiaalset auto kuivatuslappi. Värvitud pinna peale paberiga ei tohi minna!

10. Mustad puhastuslapid

Mitte kunagi ärge puutuge auto värvikihti pesemata või väga vana puhastuslapiga. Tolm ja mustuseosakesed kraabivad värvi sisse kerge vaevaga vaod, mida näete päikselise ilmaga. Samuti vältige auto „kuivpuhastust“ ehk kuiva lapiga värvipinna puutumist. Kuna sellises olukorras on hõõrdetegur väga suur rikute te lihtsalt oma auto värvikorda ja selle tulemusena kaotab auto väärtuses tuhaneid kroone.