E08032020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Kevadine kasvuhoone hooldus ja remont

KasvuhoonePärast selle aastast lumerohket talve on üsna tõenäoline, et nii mitmedki kasvuhoone detailid vajavad väljavahetamist, sest raske lumi pani tõsiselt proovile nii kandekonstruktsioonid kui ka kattematerjalid.

Tänasel päeval on kasvuhoonearendajad leiutanud mitmeid väga nägusaid ja taimekasvuks suurepäraseid materjale, mis on parandanud kasvuhoone väljanägemist ja muutnud ka taimede kasvatamise palju efektiivsemaks. Vanade ühesuviste kilede asemel on nüüd olemas ultraviolettkiirte kindlad mitmeaastased kasvuhoonekiled ja kõrvetava klaasi asemel saab nüüd kasutada taimetervislikke ning nägusaid ilmastikukindlaid polükarbonaadist plastikplaate.

Hooldatud ja korras kasvuhoone näeb aias ilus välja ning teenib aednikku pikki aastaid. Kuidas kasvuhoone eest hoolt kanda, sõltub paljuski selle kasutusalast ja tüübist.

 Nõuandeid kasvuhoone hoolduseks ja remondiks

- Lumi võib kasvuhoonete katustele soojust isoleeriva polstrina jääda seniks, kuni lume raskus kattematerjali ja kandekonstruktsiooni kandevõimet ei ületa. Siiski soovitame riskide vältimiseks kasvuhoone katustelt lumi eemaldada.

- Valgust läbi laskva katte pesemiseks ja puhastamiseks võib kasutada käsna, lappi ja sooja vett, millele võib vajadusel lisada pesemisvahendit ja kindlasti loputa pinnad puhta veega. Pesemiseks võid kasutada näiteks rohelist seepi või spetsiaalset pesuvahendit. Plastikust kattematerjale ei tohi mitte mingil juhul küürida jäikade harjadega või teraskiust käsnaga. Survepesu puhul arvesta vee surve tugevust ja klaaside vastupidavust. Pesemisel pööra tähelepanu ka kasvuhoone nurkadele, vahedele ja pragudele, mis samuti vajavad hoolikat puhastamist. Kui pindadele on tekkinud hallitus, siis kasuta selle tõrjumiseks spetsiaalseid vahendeid.

- Puhasta hoolikalt ka ukse- ja aknaraamid. Lisaks õlita kõik luukide avamismehhanismid, lukud ja riivid.

- Puitkonstruktsioonide eluea pikendamiseks, pintselda need aegajalt üle keskkonnasõbralike puidukaitsevahenditega, jälgi, et need ei oleks taimedele mürgised. Vaheta välja mädanema kippuvad ja katkised puidust osad, eriti need, mis on maapinna lähedal. Alumiiniumkonstruktsioon tavaliselt erilist hooldust ei vaja, vastavalt vajadusele tuleks seda aegajalt puhastada.

- Eemalda sammal kasvuhoone vundamendilt seda tugevalt harjates. Vajadusel pese vundament üle rohelise seebi lahusega.

- Kui kasvuhoone kattematerjal on saanud vigastada või muutunud kasutuskõlbmatuks, siis võta ette remonditööd. Klaasi kasutusiga ei ole aastatega piiratud, puhasta klaasipinnad valguse läbilaskvuse suurendamiseks. Kiled vajavad väljavahetamist umbes iga 5 aasta tagant. Plastplaatide puhul annab tootja tavaliselt kümneaastase garantii valguse läbilaskvusele. Plastikplaadid tuleb välja vahetada, kui need ei lase enam läbi piisavalt valgust või on mõnel muul moel kahjustunud. Samuti jälgi, et materjali otsad oleks liistudega kaetud, et plaadivahedesse ei pääseks tolmu, niiskust ja putukaid.

- Vaata üle ja vajadusel korrasta kasvuhoone juurde kuuluvad kastmissüsteemid ja kütteseadmed. Kui need vajavad uuendamist, siis leiad sobivad tarvikud meie aianduskeskusest.

- Ära unusta enne poodi tulekut mõõta ära asendamist vajavate detailide suurused!

 

Käesolev artikkel on avaldatud Aianduskeskus Hansaplant lahkel loal.