K01202021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Elupuuheki hooldamine

elupuuhekkKastmine

Peale heki istutamist tuleb jälgida, et muld oleks püsivalt niiske. Hekialune muld kastetakse vähemalt üks kord nädalas korralikult läbi. Kui istutatakse põua ajal ja hekialust ei multshita okaspuu koorepuruga, siis võib kasta esimesel nädalal ülepäeva. Äsjaitutatud elupuutaimi tuleks kasta paari nädala jooksul peale istutamist ka siis, kui  sajab vihma, kuna tiheda võraga taimede alla ei pruugi piisavalt vihmavett sattuda. Parem on kasta harvem ja anda rohkem vett korraga. Sagedane, kuid vähene kastmine soodustab  puudel pinnalähedase juurestiku väljaarenemist ja muudab puu põua- ja külmaõrnaks.
Noor, juurdumata elupuuistik on väga tundlik läbikuivamise suhtes.
Kasta tuleb hekki kindlasti ka järgmistel aastatel, kui vihma ei ole sadanud või on sademete hulk olnud väike.
Kui sügis on kuiv, tuleb hekki kindlasti kasta ka sügisel.

 

Väetamine

Kevadel, peale lume sulamist väetatakse hekki spetsiaalse okaspuu kevadväetisega.
Augusti algul antakse hekile okaspuudele sobivat sügisväetist.

 

Lõikamine

Elupuuhekki lõigatakse 2 korda aastas. Esimene kord märtsis-aprillis, teine kord augustis.
Lõigatakse tagasi nii pealt kui külgedelt, korraga kuni pool aastasest juurdekasvust.
Kui soovite ilusat tihedat hekki, siis võib ladvad maha lõigata 20-30 cm madalamal taimel, kui on heki soovitud lõppkõrgus. Ladva mahalõikamine küll veidi aeglustab heki kasvu, kuid tulemus on ootamist väärt.

 

Varjutamine

Esimesel kahel kevadel peale istutamist tuleb elupuuhekk kindlasti veebruaris kinni katta spetsiaalse varjutuskangaga. Varjutamata noor elupuuhekk hukkub, kuna maapind on kevadel veel kaua jääs, päike aga paistab juba eredalt ja igihaljastes elupuudes algab elutegevus varakult - külmunud maast aga ei saa puu elutegevuseks vett kätte ning kuivab ära. Varjutuskangas lükkab puu kasvuperioodi algust edasi ajani, kuni maa on juba sulanud ja juured saavad maast vett kätte. Kangas eemaldatakse tavaliselt aprilli teisel poolel või kui maa on sulanud.
Kui talv on olnud pikk ja väga  külm, on maapind kevadel veel kaua sügavalt läbikülmunud. Sellisel juhul võib varjutada igaks juhuks ka vanemat hekki, eriti heki lõunapoolset külge.

 

 

Käesolev artikkel on avaldatud Aianduskeskus Hortes lahkel loal.