E01182021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Miks riided pesus kokku tõmbavad?

Temperatuur on peamiseks põhjuseks, miks riided pesus kokku tõmbavad. Liiga kuum vesi pesumasinas või liigne kuumus kuivatamisel (ka liiga kuum päike) võib põhjustada riiete kokkutõmbumist. Eriti tundlikud on vill ja puuvill.

Puuvill

Puuvillast kangas tõmbub kokku peamiselt riiete valmistamismeetodi tõttu. Riiete valmistamisel satub kangas kerge pinge alla ning  pinge vabaneb kui riideid aurutatakse, pestakse või kuivatatakse. Sellest tulenevalt tõmbub ka enamus puuvillaseid esemeid  pärast esimest pesu natuke kokku.

Lambavill

Lambavill tõmbab iga pesuga natuke kokku. See on ka peamiseks põhjuseks, miks villaseid riideid tuleb pesta väga ettevaatlikult.

Sünteetilised materjalid

Sünteetilised materjalid pesus kokku ei tõmba. Küll tõmbuvad kergelt kokku kangad, mis koosnevad villast, puuvillast ja sünteetilistest materjalidest. See võib juhtuda vaid juhul,  kui riideid pestakse eriti kuuma veega või triigitakse märjalt. Mida rohkem on kangas villa, seda tõenäolisemalt ta pesus kokku tõmbab.

Kuidas vältida riiete kokkutõmbumist?

Parimaks viisik on pesta pesu leige veega käsitsi või pesumasinas külma veega ja õrnal režiimil. Juhul kui on olemas kuivati, siis tasuks seal mitte kuivatada villaseid riideid. Villast materjali pese külma veega ja laota riided tasasele pinnale kuivama. Puuvilla tuleks kuivatada nööri peal.