P07052020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Rahustav tee - palderjanist, südamerohust ja köömnetest

Tee koostisse kuuluvad palderjanijuured, südamerohuürt, köömned. Kõiki võrdses koguses. Segu võtta 1 tl 1 kl keeva vee kohta. Lasta 15 min kaane all tõmmata. 1 kl korraga 3 korda päevas, soojalt. Kel uni muidu ei tule, joogu klaas rahustavat teed soojalt ja meega pool tundi enne voodisseheitmist.

Nii palderjan, südamerohi kui köömned sobivad eelistatavalt kultiveerimiseks. Metsikult kasvavate taimede loodusest korjamisel tekib võhikul probleeme. Nende taimede droogid on meie apteekides pidevalt saadaval.

Palderjan

Tegemist on mitmeaastase taimega. Ravimina kasutatakse juurikaid koos arvutute narmasjuurtega. Teda korjatakse sügisel. Looduses on teda pärast õitsemist raske ära tunda. Ka on tema juureosa väike. Koduaias kasvatamisel tuleb hoolitseda, et taimed õitsema ei hakkaks. Nii kasvavad juured suuremaks.

Kuivatatud droog säilib 3 aastat. Droogil on tugev lõhn, vürtsikas maitse. Tarvitatakse unetuse, erutuse, langetõve, krampide, närvivapustuse, migreeni, kõhukinnisuse, spasmide puhul. Soovitatav klimakteeriumi ja kilpnäärme liigtalitluse ajal. Aitab neid, kel südame töö on kiirenenud.

Südamerohi

On ka mitmeaastane taim. Tasub samuti kasvatada koduaias - saab lopsakama taime. Südamerohi on kõrge ja dekoratiivne. Ravimina kasutatakse taime maapealset osa koos lehtedega - ürti. Taimede ladvapoolne osa lõigatakse õitsemise ajal kuni 40 cm pikkuselt. Droogi kasutatakse närve rahustava vahendina, mille toime ületab palderjani oma 3-4 kordselt. Säilib kuivatatult 3a. Ebameeldiva lõhna ja mõrkja maitsega. Tee mõjub eriti hästi tugeva südamepekslemise südame puperdamise ja hirmutunde vastu. Sobib klimakteeriumi eel ja ajal, langetõve korral, kõrge vererõhu alandamiseks. Kasutatakse südamerikete ja haavandtõve korral. Rahvameditsiinis kasutatakse veel valulise menstruatsiooni ja muide, köha raviks. Kindlasti omal kohal peaajupõrutuse ja halvatuse korral.

Köömen

Kaheaastane rohttaim. Kerge kasvatada. Kultuurist saadud köömned sisaldavad eeterlikku õli rohkem. Ravimiks on köömne viljad - köömned. Droogi kasutatakse 3a. Droogi lõhn on aromaatne ja meeldiv, maitse vürtsikas. Laialdaselt kasutusel toitude maitsestamiseks. Ravimina kasutatakse seedimise soodustamiseks ja soolegaaside vastu. Köömneteel on rahustav ja spasmidevastane toime. Maitseb hästi. Soodustab uriini teket, noortel emadel piima teket. Aitab köha korral lima ja röga väljutada. Hea sapipõiepõletiku ja pankreatiidi korral.

Rahustavat teed võiks juua 3 nädalat järjest iga päev. Kes joob klaasi päevas, kes kolm. Vastavalt vajadusele. Kui 3 nädalat täis, juua vahepeal kümmekond päeva kas naistepuna, hariliku pune, kanarbiku või nurmenuku teed. Siis võib jälle rahustavat teed võtta, kui vajadus tekib. Paari sellise kolmenädalase kuuri järel on uneprobleemid lahendatud ja enesetunne hoopis tugevam. Rahustava tee õhtul joomisega ei kaasne teisel päeval uimasust ega halba enesetunnet.

 

 

Allikas: Terviseleht, Juta Mölder