L12052020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Ilupõõsaste lõikamine

Ilupõõsad vajavad rikkalikuks õitsemiseks regulaarset lõikamist. Taime istutades tuleks tema võra üle vaadata – kui see ei ole piisavalt harunenud, siis lõigatakse kohe peale istutamist maha 2/3 taime ladvast või 10-20 cm eelmisest lõikekohast ülevaltpoolt. Istutuslõikus tehakse alati kevadel. Kui taim istutatakse maha sügisel, siis lõigatakse teda alles kevadel.

Hoolduslõikus tehakse paari-kolme aasta tagant. Põõsast lõigatakse välja kuivanud, nõrgad ja mõned kõige vanemad oksad. Lõige tehakse oksa aluselt või mullapinna kohalt risti oksaga või mõnedel liikidel ka tugeva külgoksa kohalt. Kärpimiseks nimetatakse noore võrse tagasilõikamist 1/3 kuni poole võrra.

Noorenduslõikust tehakse põõsast harvendades, lõigates järk-järgult põõsast välja vanad oksad. Kiirekasvulistel põõsastel tehakse seda igal aastal, teistel 3-4 aasta tagant.


Kontpuud, harilikku lumimarja, ebajasmiini, kuslapuud, põisenelat, pihlenelat, jaapani enelat jt rikkalikult asendusvõrseid kasvatavaid põõsaid noorendatakse ka kõigi okste tagasilõikamisega ca 10cm kõrgusele maapinnast. Kui asendusvõrseid tekib liiga palju, siis need omakorda harvendatakse.

Lõikamise aeg sõltub taime õitsemise ajast. Ilupõõsad jagunevad kahte gruppi:

I GRUPP: sama aasta võrsetel õitsevad põõsad, mida lõigatakse varakevadel (märtsis-aprillis). Sõltuvalt põõsa vanusest seda kas kärbitakse ja harvendatakse (vanemad põõsad) või ainult kärbitakse (nooremad põõsad)

Varakevadel kärbitakse eelmise aasta kasve ja vajadusel harvendatakse:
astelpaju, must aroonia, davidi budleja, jaapani enelas, kaselehine enelas, hambuline enelas,  aedhortensia, puishortensia, läikiv hõbepuu, kurdlehine roos, näärelehine roos, kikkapuu, kukerpuu, leeder, liguster, paju, põisenelas, põõsasmaran, harilik sarapuu, ungari sirel, sõstar, läikiv tuhkpuu, viirpuu,

Varakevadel lõigatakse välja vanu oksi, ei kärbita:
Forsüütia, suur läätspuu, nõiapuu

Varakevadel harvendatakse, kärbitakse peale õitsemist:
Kuslapuu, lodjapuu, lumimari, mandlipuu, pihlenelas, toompihlakas

II GRUPP: eelmise aasta okstele moodustunud õiepungadest õitsevad põõsad, mida lõigatakse kohe peale õitsemist. Kui lõikamisega viivitatakse, siis ei jõua uued tekkinud võrsed enne talve puituda ja need külmuvad.

Peale õitsemist lõigatakse ära  õisikud koos võrsetippudega ja vajadusel harvendatakse:
ebajasmiin, ebaküdoonia, leetpõõsas, lodjapuu, harilik sirel, ungari sirel, ubapõõsas, ginnala vaher, tatari vaher,

Peale õitsemist lõigatakse välja õitsenud  oksad ja/või harvendatakse,  ei kärbita
Deutsia, taraenelas, tuhkurenelas, kolmehõlmaline enelas,  forsüütia, jaapani kerria, kolkvitsia, kuslapuu, kolkvitsia, kuldvihm, harilik lumimari, mandlipuu, võnk-pärgenelas,
sõstar, toompihlakas, veigela

 

 

Artikkel on avaldatud Aianduskeskus Hortes lahkel loal.