T01262021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Põrandavahatamine: millal ja mis põrandat vahatada?

põrandavahaPõrandate vahatamise eesmärk on lihtsustada hooldust , muuta põrand vastupidavaks kriimustustele ja plekkide tekkimisele ning tõsta niiskuskindlust. Samuti lisab vahatamine põrandale kauni läike kui see on kulunud ja täidab mikrokriimud põrandakattel, kaitstes seda edasi kulumast.

Vahatamisel on oluline põranda tüüp ja see, mis on eesmärk: puhastada, värskendada või uuesti vahatada.

Laialt levinud PVC katted, mida varem tunti ka linoleumi või reliini nime all (ei tohiks segamini ajada naturaalse linoleumiga) on samuti turul saadaval erineva pinnaviimistlusega. Katet soetades tuleks müüja käest uurida kas see on varustatud tehase poolt pealekantud täiendava kaitsekihiga (polüuretaan kaitsekiht). Spetsiaalse kaitsekihiga PVC katteid on lihtsam hooldada ja samuti on nad vastupidavamad.

Laminaatpõrandate puhul tekitab vahatamine vastupidise efekti – põrand määrdub kiiremini ning ka hilisem hooldus on keerukam. Laminaat on ise piisavalt vastupidav mistahes plekkidele ning igasugune lisakaitse on ebavajalik!

Lakitud ja UV-õlitatud laud - ja korkparketti ei ole üldjuhul kodustes tingimustes vaja vahatada. Küll võiks selle ette võtta kui lakitud pind on tuhm (käiguteed) ja laki pinnal on pealmised, mitte läbi lakikihi, kriimustused. Sellisel puhul soovitame kasutada Bona Freshen Upi (lakitud pinna värskendaja) ja Kährs Refresher (UV-õli värskendaja). Enne värskendaja kasutamist tuleb pind korralikult puhastada, sobib näiteks Bona Wood Floor Cleaner, mis on valmis komplekt sisaldades moppi ja pihustatavat pesulahust, ja kuivatada. Pealekandmine ise on lihtne, piisab 1-2 ühtlasest õhukesest kihist, mille võib parketile peale kanda tavalise mikrofiiber lapiga/mopiga. Freshen Upi jäägid saab uue pealekandmiseks eemaldada Bona Polish Removeriga.

Viimistlemata või naturaalse õliga töödeldud laudparketi saab muuta vett ja mustust hülgavamaks Carl\'s Hard Wax õliga. Bona Carl’s Hard Wax Oil on värvitu naturaalsete õlide ja vahade segu, mis on spetsiaalselt välja töötatud naturaalse töötlemata puitpõrandate või muude naturaalse õliga töödeldud puitpindade töötlemiseks. Hard Wax õli kantakse peale pintsliga jasee ei vaja erilisi oskusi/eelteadmisi, samuti ei ole vaja selleks rentida spetsiaalset masinat. Bona Carl’s Hard Wax Oil Refresher on naturaalsete vahade segu, mis on spetsiaalselt välja töötatud Carl’s Hard Wax õliga töödeldud pindade perioodiliseks hoolduseks ja puhastuseks.

Nagu kõik asjad, nii ka vaha pind kulub, mis tähendab, et kohtades kus on intensiivse liiklus (nt kodus diivani juurest külmkapi juurde) siis need kuluvad kiiremini. Puitpõrandalt saab Freshen Upi jäägid ära Bona Carl\'s Polish Remioveriga või piisab ka Bona Cleaneri tugevamast pesulahusest.

PVC katete korral tuleb vahakiht eemaldada, spetsiaalse vaha eemaldiga, mis on tegelikult aluseline (ph tase u. 13-14) pesuaine. Peale vaha eemaldamist tuleb põrand loputada ja kuivatada, peale mida saab peale kanda uue vahakihi. Ühiskondlikel PVC katetel kantakse peale 2-3 vahakihti. Uue vahakihi pealekandmise tihedus sõltub kui intensiivse käidavusega ruumi või põrandaga on tegu ja millist vaha kasutatakse. Kodutindimustes 1-2 korda aastas.

Kellel aega ja soovi saab kodustes tingimustes põranda vahatamisega hakkama ise. Selleks tuleb jälgida juhiseid ja kasutada klienditeenindaja poolt soovitatud vahendeid.

Kuidas vahatada?

Kleepuv ja tihke vaha võib tekitada kahtluse, et selle põrandale kandmine võib olla keeruline. Karta ei ole põhjust vahatamisega saab hakkama, kui silmas pidada lihtsaid reegleid:

* enne vahatamist olgu põrand pestud, puhas tolmust ja igasugusest sodist, mis vahakihti kinni jäädes kogu töö rikuks. Korduval vahatamisel tuleb eemaldada  ka vana vaha jäägid.

* vali välja põrandakattele sobiv vaha ja selle pealekandmiseks sobiv vahend (enamasti on see tapeediliimi pintslile sarnanev paks pintsel)

* kanna vaha ühtlase kihina põrandale. Ole hoolikas: veendu, et kuhugi ei jää paksemaid kohti - need kuivavad kaua või jäävad kleepuvaks pinnaks

* värskelt vahatatud põrandast tuleb eemale hoida mõni tund kuni ööpäev: kui vaha kuivamiseks ettenähtud ajast kinni ei peeta, hakkab põrand edaspidi kergesti määrdum ja tekivad kriimud.

Põranda vahatmine ei ole keeruline, tuleb vaid varuda aega ja kannatust.

On olnud kuulda juhtumeid, kus inimene kurdab, et vahatatud põrandale jäid peale jalajäljed ja plekid ja neid ei saa enam kuidagi välja. Probleemid võivad tekkida kui lastakse põrandal liiga vähe kuivada või on vahatamisel ebatasasustele kogunenud paksemad vahakihid, mis ei ole ära kuivanud

Perioodiliseks hoolduseks on mõeldud Refresherid (värskendajad), millest sai eelnevalt juba räägitud. Igapäevaselt saab põrandaid hooldada selleks ettenähtud pesuvahenditega (puidule, korgile üks jne.).

 

 

Käesolevad nõuanded on avaldatud Lincona põrandakeskuse lahkel loal.