K01202021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Õlitatud põrand ja selle hooldamine

õlitatud tammest põrandPuitpõrandate kaitsmisel, tugevdamisel ja toonimisel võidab üha enam populaarsust õlitamine. Vastupidiselt põrandalakile, mis tekitab lisakihi puidu pinnale, imendub põrandaõli sügavale puidu pooridesse. Õlitamise järel muutub puidu pealispind kulumiskindlamaks ja hakkab siidjalt läikima. Iga hooldusõlitamine tugevdab puitu, täidab puidupoore ja sulgeb ligipääsu niiskusele ja mustusele. Tänu sellele säilib puidu naturaalne välimus, puusüü mustrid rohkem esile. Õlitatud põranda korrastamine on lihtne ja mugav. Kordusõlitamisel saab läbi lihvimiseta, st põrandalaud ei muutu iga hooldusega õhemaks.

 

Hooldamisel hoitakse kokku väärtuslikku aega ning raha, sest õlitamisprotseduuri saab läbi viia etappide kaupa ruumi täielikult mööblist vabastamata. Hooldusõlitamist vajavad ainult oluliselt kulunud pinnad--käiguteed või üksikud mustunud kohad. Toanurgad ning mööblitagused täiendavat hooldamist ei nõua. Kuna lihvida ei ole vaja, siis ei teki ka tolmu. Õlitatud põrandaid saab pleegitada ja ka toonida vastavalt maitsele ning võimalusi on siin tõesti palju. Selleks otstarbeks on toonitud põrandaõlid, mida võib ka omavahel segada. Eriti populaarne on valge põrandaõli. Tooni saab valida üksnes ligikaudselt, sest tulemus sõltub pinna ettevalmistusest ja puidu liigist.

Põrandaõlid

Põrandate töötlemiseks kasutatavad õlid on vedelad puidukaitsevahendid, mis on valmistatud modifitseeritud naturaalsetest vaikudest ja puidu- ning linaõlidest. Paremad õlid on täielikult looduslikud ja lahustivabad. Odavamad õlid sisaldavad rohkesti lahusteid ning moodustavad kuivades puidu pinnale lakilaadse kihi, mis kulub kergesti ja vajab tihedat uuendamist. Seetõttu on raske saada ilusat sügavalt immutatud ühtlast pinda ning töö-, aja- ja õlikulu muudavad esialgse hinnavahe olematuks. Eelistama peaks võimalikult naturaalseid, väikese kulunormiga ning mitte väga kiiresti kuivavaid õlisid. Sel juhul on hea lõpptulemus kerge vaevaga garanteeritud. Nõudke alati põrandaõli müüjalt põhjalikke juhtnööre või kasutage asjatundjate abi.

Õlitatud põrandate hooldamine

Kõikide õlitatud pindade värske jume saab kergesti taastada, lisades pesuvette pinnavärskendajat (nt Nanorefresh). Vajadusel võib põranda plekkidest puhastamiseks kasutada leelise- ja happevabasid puhastusvahendeid, eelistada võiks aga siiski spetsiaalseid õlitatud pindade hooldus- ja puhastusvahendid. Hooldusõlitamist on vaja teha siis, kui põrand on tuhmunud. Eluruumide põrand vajab hooldusõlitamist kord aastas. Ühiskondlike ruumide põrandate hooldust on vaja teha vastavalt kulumisele 2-3 korda aastas. Hiljem järjest harvem. Õlitatud puit muutub hooldusõlitamiste käigus järjest tugevamaks. Puhastus-, värskendus- ja hooldusvahendid on kõikidele õlitatud põrandatele samad. Erinevus ühiskondlike ruumide ja eluruumide vahel on ainult puhastamise ning hooldamise tiheduses. Traditsiooniliselt on Eestis puidust põrandaid lakitud ja värvitud. Mujal maailmas, eelkõige Skandinaavia maades, on ammusest ajast töödeldud põrandaid spetsiaalsete põrandaseepide ja õlidega. Soovitan kasutada õlitamist rohkem ja julgemalt!

Õlitatud põranda eelised

õli ei tekita lisakihti puidu pinnale, vaid imendub puidu pooridesse puidu pealispind muutub veekindlaks puidu pealispind muutub kulumiskindlaks säilub puidu naturaalne välimus ja puusüü mustrid tõusevad esile iga hooldusõlitamine tugevdab puitu, täidab poore põrandat ei ole vaja hooldamiseks lihvida, mis muudaks põranda õhemaks kuna lihvida ei ole vaja, ei teki tüütut tolmu hooldusõlitamist saab läbi viia ka ainult kulunud kohtadel (nt käiguteed).

 

 

Käesolevad nõuanded on avaldatud Lincona põrandakeskuse lahkel loal.