L11282020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Ratsuritähe hooldamisest

ratsuritähtRatsuritäht ’Red Lion’ (Hippeastrum)

Temperamentse punase värviga ratsuritäht viib mõtted soojemate maade jõulutraditsioonidele. Ratsuritäht on pärit Lõuna-Ameerikast. Eriti ilus on ratsuritäht just õiepunga avanemisel.

Ratsuritäht kasvab hästi kuivema õhuga keskküttega ruumis, kus talvine temperatuur on üle 20°C ja on palju valgust. Õitsemise ajaks võib ratsuritähe tõsta ka veidi jahedamasse ruumi, et õitsemise aega pikendada. Ratsuritähte väetatakse õitsemisest puhkeperioodini kaks korda kuus õitsvatele toalilledele mõeldud väetisega.

Ratsuritäht vajab kasvamiseks suhteliselt väikest potti. Sibul peab olema mullast poolenisti väljas. Sel juhul on seen- ja bakterhaigustessse nakatumise oht väiksem. Kõige sagedamini haigestuvad ratsuritähe sibulad punapõletikku.

Kui ratsuritähe lehtedel, õievartel või sibulal on ebamäärase kujuga punased laigud, on taimel kallal punapõletik. Punapõletiku tekkimist soodustavad suur õhuniiskus, liiga madal toatemperatuur, ülekastmine, kastmine liiga külma veega või ka lämmastikupuudus mullas. Põletiku vältimiseks tuleks hoida taime valges ja õhurikkas kohas ning jälgida, et vesi ei satuks sibulale.

Punapõletiku tõrjeks võib sibulat enne ümberistutamist leotada kaaliumpermanganaadi lillas sooja veega (42-43°C) lahuses 1-2 tundi.

Uueks rikkalikuks õitsemiseks vajab ratsuritäht kuiva puhkeperioodi. Peale kasvuperioodi lõppu, enamasti augustis-septembris, vähendatakse

kastmist järk-järgult. Kuni oktoobris enam potimulda üldse ei kasteta. Lehed kolletuvad ja kuivavad. Pärast lehtede täielikku kuivamist tõstetakse sibul sooja (18-23°C) ja pimedasse kohta.

Paari kuu pärast peaksid sibulasoomuste vahelt hakkama paistma õisiku pungad. Kui nad on juba 4-5cm pikkused, siis istutatakse sibul poolenisti mulda uude, suhteliselt väikesesse potti, mille serva ja sibula vahele mahuks pöidla jagu ruumi. Istutamise eel eemaldatakse lahtised kuivanud sibulasoomused ja kuivanud juured. Istutamisel jälgida, et lihakad valkjad juured mahuksid sirgelt kõik ilusasti potti.

Istutus kastetakse korralikult läbi ja asetatakse võimalikult valgesse kohta kasvama. Enne järgmist kastmist peaks olema mullakiht jõudnud veidi läbi kuivada.

Ratsuritähti on aretatud palju erinevaid sorte. Nende õite värvus varieerub valgest-roosast kuni punaseni.

 

 

Käesolevad nõuanded on avaldatud Aianduskeskus Hortes lahkel loal.