P03072021

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Potijõulupuu hooldusnipid

16.11.2011

Potijõulupuu hooldusnipid

Jõulupuudena potis on Horteses müügil erinevad okaspuu liigid: ebaküpressid, küpressid, kadakad ja kuused.

Paljud inimesed loodavad, et saavad potikuuse kevadel aeda istutada ja selle kasvamist jälgida. Kuid potijõulupuu ostmisel peab kindlasti teadma, mis liigiga on tegemist ja kas ta üldse meie talvistes tingimustes vastu peab.

Potijõulupuu hooldusnipid

Pildil: Küpress Cupressus macrocarpa

Kindlasti ei kannata meie pakaselisi talvi heleroheliste okastega suureviljaline küpress (Cupressus macrocarpa), kuid ta on ilus talvel toas jõulupuuna ja suvel istutatuna suuremasse potti sobib ta hästi kaunistama terrassi või rõdu.

Potijõulupuu hooldusnipidPotijõulupuu hooldusnipid

Pildil: Kalifornia ebaküpress ’Ellwoodii’ ja lõhnav ebaküpress ’Top Point’

Kalifornia ebaküpress (Chamaecyparis lawsoniana) ’Ellwoodii’ ja lõhnav ebaküpress (Chamaecyparis thyoides) ’Top Point’ vajavad aias kasvamiseks niiskemat pinnast ja varjulisemat kasvukohta. Käre talvepakane võtab aga elu neiltki.

Vastupidavamad potijõulupuud, mida võiks aeda kasvama panna

Potijõulupuu hooldusnipidPotijõulupuu hooldusnipidPotijõulupuu hooldusnipid

Pildil: Harilik kuusk Picea abies, serbia kuusk Picea omorika, torkav kuusk ehk hõbekuusk Picea pungens. 

Potijõulupuu hooldusnipidPotijõulupuu hooldusnipid

Pildil: kanada kuusk Picea glauca sort ’Conica’, hiina kadakas Juniperus chinensis ’Stricta’.

Vastupidavad potijõulupuud, mis sobivate kasvutingimuste puhul aias kasvama võiksid jääda on: harilik kuusk (Picea abies), hallikasroheliste okastega serbia kuusk (Picea omorika), torkav ehk hõbekuusk (Picea pungens) ja kanada kuuse (Picea glauca) sort ’Conica’. Kadakatest talub hästi meie talve koonilise kuju ja teravate hallikasroheliste okastega hiina kadakas (Juniperus chinensis) ’Stricta’. Neid okaspuid võib talvel hoida terrassil või rõdul potis jõulupuuna.

Mida väiksem on puuke, seda suurem on tema kasvamamineku õnnestumine ka hiljem aias. Väikesed okaspuud on enamasti kasvatatud potis ja juured seega terved ning elujõulised. Suuremad, üle meetri kõrgused okaspuud on enamasti põllult enne potti istutamist välja kaevatud ja suuremad juured on neil kahjuks kõvasti kannatada saanud, kuid vedamise korral läheb ta aias kasvama.

Potijõulupuude eeliseks lõigatud jõulupuude ees on see, et nad püsivad kauem värsketena ning seetõttu võib nad koju viia kasvõi juba novembris, enne esimest adventi.

Potijõulupuu hooldusnipid

  • Potijõulupuud kastetakse toas rikkalikult nii, et mullapind oleks pidevalt ühtlaselt niiske.
  • Okaste piserdamine veega aitab okastel paremini peal püsida. Piserdatud jõulupuud lõhnavad paremini! Kui jõulpuu on ehitud elektriküünaldega, siis enne piserdamist tuleks kindlasti valgus välja lülitada.
  • Võimalusel tuleks hoida jõulupuud valges ja jahedas ruumis. Liiga soojas ruumis ja pimedas hakkavad okkad pudenema või tekivad helerohelised noored kasvud.
  • Kui noori helerohelisi kasve pole tekkinud ja jõulupuu näib terve, siis võib ta peale jõuluaega sula ilmaga õue viia. Hästi sobib ka nullilähedaste plusskraadidega rohke valgusega ruum – näiteks veranda, kinnine terrass või külmkasvuhoone, kus potikuuske võib edasi kastes hoida kevadeni, kuni muld väljas tahenenud ja puu juba õigele kasvukohale istutada saab. Õues tuleks sulanud maapinna korral potikuusk koos potiga mulda kaevata, rõdul peab poti mähkima sisse pakasekaitsekangasse.
  • Kui puu on ruumis kasvud jõudnud välja ajada, siis teda õue külma kätte viia ei tohi. Tema eest peab hoolitsema siis nagu toalille eest. Kastma korralikult ja andma vajadusel lisavalgust. Kasuks tuleb talle jahedam tuba.

Potijõulupuu hooldusnipid

Loe edasi http://www.hortes.ee/?op=body&id=72&art=92