P07122020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Eesti esimene aiandusteraapia õppepäev läks korda

15.09.2011

Eesti esimene aiandusteraapia õppepäev läks korda

Möödunud laupäeval, 10. septembril kogunesid Sauele aianduskeskuse Hortes kohvikusse 30 aiandusteraapia huvilist inimest osalema selle ala Soome spetsialisti Tarja Takala-Hotti koolitusel.

Selleteemaline koolitus toimus Eestis esmakordselt ning huvi oli peakorraldaja, MTÜ Inkotuba projektijuhi Pirjo Vaarmaa sõnul tohutu: kokku oleks võinud panna lausa kaks gruppi huvilisi, kuid kahjuks ei olnud selleks seekord võimalust. Igal juhul oli asjatundjat kuulama tulnud inimesi nii Tallinnast kui Saaremaalt, oli nii lapsevanemaid, omastehooldajaid kui sotsiaalasutuste töötajaid.

Tarja Takala-Hotti andis ülevaate aiandusteraapia olemusest ja ajaloost. “Teraapilise aiatöö eesmärgiks on inimese heaolu edendamine taimede ja aiatöö abil,” ütles ta. “Vältimatu ei ole ise aiatööd teha, vaid võib ka nautida teiste saavutusi/tehtut ja nautida ümbritsevat rohelust.”

Aiandusteraapia eesmärgiks on inimese heaolu taseme tõus, elukvaliteedi paranemine, toimetuleku toetamine ja rehabilitatsioon. Takala-Hotti rõhutas, et selline teraapia vorm ei pruugi kõigile sobida ja klient ongi see, kes dikteerib teraapia sisu ja ka tempo. Väga oluline on ka aiandusteraapia juures planeerimine, eriti suuremate ja keerulisemate projektide juures.

Kuid koolitaja julgustas aiandusteraapiat siiski proovima kõige erinevamatel sihtgruppidel alates lastest ja lõpetades dementsete vanuritega ning väga mitmesugustes keskkondades – kasvõi rõdul mõnda väikest taime kasvatates või siis mõne hooldusasutuse juurde kompleksset aeda rajades.

Uskumus aia tervendavast võimest on erinevates kultuurides ja religioonides väga ammune. Takala-Hotti tõi näiteks Kreeka ja Hippokratese, kloostrite aiad, 17. sajandi USA kõrgseltskonna naiste seas levinud aedade eest hoolitsemise trendi, jpt. Üks kaasaegse aiandusteraapia pioneere on USA, kus aedade ja taimekasvatuse tervendavat mõju hakati kasutama pärastsõjaaegsel perioodiol lahingutes palju koledusi kogenud sõduritel.

Kõigil osalejatel oli võimalik koolituse käigus valmistada väike kompositsioon mõeldes mõnele lähedasele inimesele või kasvõi iseendale. Kimpe valmis kõige erinevamaid – suuri ja erksavärvilisi ning väikeseid ja tagasihoidlikumas värvigammas. Samuti olid kaasavõetud anumad, kuhu kimbud sobitati, väga fantaasiarikkad alates vanadest kingadest või lapsepapudest ja lõpetades ämbritega.

Koolitusel osalenud ja ka korraldajad jäid päevaga väga rahule. Loodame, et traditsiooni õnnestub jätkata ning Eestiski seda ala laiemalt propageerida.

Aiandusteraapia õppepäeva toetajad olid Hasartmängumaksu Nõukogu ja aianduskeskus Hortes.


Lähem info
www.kuivaks.ee
Pirjo Vaarmaa, MTÜ Inkotuba projektijuht
E-post
pirjo@inkotuba.ee
Tel 5550 0290

Tarja Takala-Hotti loengu materjalidega saab tutvuda siin.

Eesti esimene aiandusteraapia õppepäev läks kordaEesti esimene aiandusteraapia õppepäev läks kordaEesti esimene aiandusteraapia õppepäev läks korda

Loe edasi http://www.hortes.ee/?op=body&id=2&art=311