N07092020

Last updateN, 31 Okt 2019 10am

Küüslauk

Pilt küüslaugustMeie rahvameditsiin tunnistab küüslauku kui üldise enesetunde parandajat, südame tugevdajat, vererõhu korrastajat ning soolte tegevuse parandajat. Küüslauguga ravitakse hingamiselundeid, podagrat, pahaloomulist kasvajat jne. Küüslaugu väärtomadusi tunnistab teadusmeditsiin kui immuunsüsteemi tugevdajat, hormonaalsüsteemi parandajat, antibakteriaalset toimet, kasvajatevastast toimet jne.

Küüslauk kuulub tugevate maitseköögiviljade hulka ja eestlane on teda toidus ikka kasutanud tagasihoidlikult. Kui pole lapsepõlvest harjutatud inimest küüslauku sööma, ei harju organism tugevalt eeterlikke õlisid sisaldava küüslauguga. Peaksime rohkem tarvitama teda toidus, lisades kuumadele toitudele valmimise lõpus ja salatitesse ikkagi mahlana või peenestatult. Küüslaugu tervena söömine võib kasu asemel tekitada kahju. Terav maitse võib meid mitte ergutada, vaid lausa ärritada organismi. Immuunsüsteemi tugevdamise eesmärgil võiks toidulaual olla toorsalatid porgandist ja peedist, kuhu on lisatud riivitud küüslauku. Võiks valmistada ka tinktuure ja võtta seda tilkadena koos piimaga. Sellisena võtab pea iga organism teda hästi vastu.

Kui magu või neerud on haiged, ei tohiks küüslauku iseseisvana manustada. Eriti tundlik küüslaugu suhtes on kõhunääre (pankreas), võib lausa tekitada tugevat valu. Sapipõiele võib samuti avaldada mõju negatiivses mõttes, kui meil on tundlik maks. Loomulikult ei tohi kasutada üldse neeru- ja neeruvaagna põletike, neerutalituse puudulikkuse, kroonilise pankreasepõletiku korral.

 

Allikas: Terviseleht, Aive Luigela